Kilo Vermeniz Neden Zorlaşıyor?

Zaman içerisinde vücudunuzun şeklinin değiştiğini fark edebilirsiniz. Özellikle yaşınız ilerledikçe yeme alışkanlıklarınız değişmese bile aynadaki görüntünüzdeki değişimi engelleyemezsiniz. Sakarya spor salonları arasından seçiminizi yapıp spor salonuna yazıldığınızda kilo kontrolünüz kolaylaşacaktır ancak farklı yöntemler deneyerek de kilo kontrolü  sağlayabilirsiniz. Az sonra ilerleyen yaşla birlikte metabolizma hızınızın da azalmasına bağlı olarak karşılaşabileceğiniz sorunlara ve çözümlerine odaklanacağız. Sunduğumuz önerileri hayata geçirmeden önce genel sağlık durumunuzla ilgili doktorlara başvurmanızı ve kendinize özel çözümler bulmak adına adım atmanız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

20’li Yaşlarda Hayat Size Güzel

20’li yaşlardaysanız hayat size güzeldir. Ne yediğinize dikkat ettiğiniz takdirde kilo alma riskiniz oldukça düşüktür. Beslenmenizle ilgili kararları sadece kendiniz verdiğiniz için bu yaşlarda iradenize yenik düşebilirsiniz. Sakarya spor salonları üyeliği yaparak fazla kilolarınızı hızla verebilir ve metabolizma hızınızın yüksek olmasının avantajlarını az bir çabayla dahi hissedebilirsiniz.

Bu yaşlarda fazla kilo probleminiz varsa şok diyetlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Yeterince kalori almazsanız vücudunuz zayıf düşer ve enerji ihtiyacını kaslardan elde etmeye çalışır. Bu durumda ise kaslarınız erir ve yağ yakmak yerine kas kitlenizden kaybedersiniz! 20’li yaşlarda dengeli beslenme alışkanlığı oturtabilirseniz vücudunuzun yağ oranını kolaylıkla kontrol edebilir ve hayallerinizdeki fiziğe ulaştığınızda uzun yıllar aynı formda kalabilirsiniz. Henüz gençken enerjinizi değerlendirmeli ve sağlıklı bir yaşam için yatırım yapmalısınız. Dengeli beslenmeli, spor yapmalı ve mümkün olduğunca günlerinizi hareketli bir şekilde geçirmelisiniz.

30’lu Yaşlarda Enerji Yoksunluğu Çekersiniz

20’li yaşlardaki bağımsızlığınızdan ve enerjinizden artık eser kalmamıştır. 30’lu yaşlarınızda muhtemelen bir aile kurmuş ve yoğun bir iş temposuna girmişsinizdir. Eskisinden  daha fazla enerji gereksiniminiz olsa da nafile; umduğunuz enerjiye bir türlü sahip olamazsınız. Uyku düzeninizden ödün verir ve günü verimli geçirmeye çalışırsınız. Sonrasında ise büyük bir kısırdöngü içerisine girer ve kronik yorgunlukla ilk tanışmanızı yaşarsınız. Sadece uyku düzeniniz değildir değişen, öğünleriniz artık düzensizleşmiş ve geceleri daha fazla yemeye başlamışsınızdır. Sonrasında ise kaçınılmaz son gelir bulur sizi, vücudunuz bu yaşlarda hantallaşmaya başlar. Enerjinizi kaybedersiniz ve daha da önemlisi antrenman programlarınızı aksatırsınız. Tüm bu olumsuzluklar birleştiğinde ise 30’lu yaşlarda olmanın keyfini çıkarmak yerine dertleriyle uğraşırsınız.

30’lu yaşlarınıza geldiyseniz ve fiziğinizdeki değişimler sizi rahat ediyorsa günlük kalori ihtiyacınız doğrultusunda dengeli beslenmeye başlamalısınız. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmalı ve sporu yeniden hayatınızın bir parçası haline getirecek stratejiler belirlemelisiniz.

Ah O 40’lı Yaşlar…

Hayatınız boyunca dümdüz ve sımsıkı bir karına sahip olmuş olabilirsiniz. Ancak yaşınız 40 olduktan sonra o eski halinizden eser kalmadığını görürsünüz. Önce karın kaslarınız belirginliğini kaybetmeye başlar sonrasında ise yağ tabakası giderek fazlalaşır. Metabolizma hızınız yavaşlamıştır ve günlük kalori gereksinimiz azalmıştır. Bu durumda beslenmenize bir tık daha özen göstermeli ve protein içerikli gıdaları daha fazla tüketmelisiniz. Yağsız protein kaynaklarına yönelerek metabolizmanızı ateşleyebilirsiniz.

40’lı yaşlarda olan kişilerin en büyük dezavantajı kas kitlelerinin artık erimeye başlamış olmasıdır. Kaslar eridiği için metabolizma hızı yavaşlar, metabolizma hızının yavaşlamasına bağlı olarak da vücut yağlarla kaplanabilir. Bu yaşlarda yapabileceğiniz en doğru hamle az önce de dediğimiz gibi yağsız protein tüketiminizi arttırmak ve genel sağlık durumunuza uygun egzersiz programına uymaktır. Kendinize uygun beslenme ve egzersiz programını belirlemek için Sakarya spor salonları bünyesinde çalışan uzmanlardan destek alabilirsiniz.

Hemen Ara