Vücut Geliştirmede En Sık Kullanılan Terimler

Vücut geliştirme sporuna önlenemeyen bir ilgi duyuyorsanız ve bu sporla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız işin mutfağına inmek için yazımızı okuyabilirsiniz.
Vücut Geliştirmede En Sık Kullanılan Terimler

Sakarya spor salonları bünyesinde hayalinizdeki vücuda kavuşmak için vücut geliştirme antrenmanlarına başlamayı planlıyorsanız, bu sporla ilgili en önemli terimleri bilmelisiniz. Antrenmanlar sırasında ya da internet üzerinden araştırma yaparken en sık karşılaşabileceğiniz terimleri sizler için bir araya getirdik. Keyifli okumalar beyler!

Anaerobik Egzersiz Nedir?

Kısa süreli ve yoğun şiddette gerçekleştirilen çalışmalar anaerobik egzersiz olarak adlandırılır. Anaerobik egzersizlerin temel amacı vücudun oksijen tüketiminin iyileştirilmesi ve enerji elde edilmesi için glikojen yakılmasıdır. Anaerobik egzersizler sırasında vücut oksijensiz kaldığı için bu egzersizler çok uzun süreli yapılmamalıdır. Koşu, yüksek tempolu yürüyüşler, kick boks, bisiklet, ip atlama, ağırlık kaldırma gibi farklı şekillerde gerçekleştirilebilirler.

Bench Press Nedir?

Bench sehpasına yatarak ağırlığı göğüs hizasında yukarı iterek göğüs kaslarını çalıştırma amacıyla gerçekleştirilen egzersize “bench press” adı verilir. Yeterince ısınılmadan ve yanlış tekniklerle gerçekleştirilen bench press sakatlanmalara yol açabilir. Bu nedenle bu egzersiz mümkünse profesyonellerin yönergeleri ile en doğru şekilde yapılmalıdır.

Dev Set Nedir?

Giant set olarak da adlandırılan dev set, aynı ya da karşıt kas gruplarını çalıştıran 4 hareketin art arda yapılmasına dayanan bir antrenman yöntemi olarak açıklanabilir. Antrenmanın temposunu arttırmak ve yağ eritmek için oldukça etkili bir yöntemdir, ancak spora yeni başlayanlar için değil ileri seviyedeki sporcular için uygundur.

Antrenman Yoğunluğu Nedir?

Kas kuvvetinin arttırılması ve kasa hacmini veren beyaz liflerin geliştirilmesi için en temel değişkenlerden biri antrenman yoğunluğudur. Birim zamanda harcanan eforun yüksek olması o antrenmanın yoğun olduğu çıkarımının yapılmasını sağlar. Bir antrenmanın yoğunluğunun arttırılması için setler arasında daha az dinlenmek, tekrarlar arasında dinlenmemek, ağırlıkları daha hızlı kaldırmak, normalden daha ağır kaldırmaya çalışmak gibi farklı metotlar denenebilir. Bu şekilde antrenman süresi uzatılmadan daha yoğun bir çalışma gerçekleştirilmiş olur. Antrenman yoğunluğunu arttırmak isteyen sporcuların profesyonel eğitmenlerin önerilerine uyması önerilir.

Antrenman Hacmi Nedir?

Antrenman hacmi tüm antrenman süreci boyunca yapılan egzersizlerin tamamını ifade eder. Bir kişinin tüm antrenman boyunca kaldırdığı ağırlıkların toplamı antrenman hacminin belirlenmesi için önemli unsurlardan biridir.

İzolasyon Egzersizleri Nedir?

Farklı kas gruplarını çalıştırmak ve şekillendirmek amacıyla gerçekleştirilen izolasyon egzersizleri, aşırı antrenman yapılmasına gerek kalmadan hedeflere ulaşılmasını sağlar. Simetri sorunlarını gideren izolasyon egzersizleri sırasında hedeflenen bölgedeki kaslar verimli bir şekilde çalıştırılabilir. Küçük kas gruplarını güçlendirmek ve sıkı bir vücuda sahip olmak için olmazsa olmaz izolasyon egzersizlerine örnek olarak leg curl, leg extension, french press, lateral, front raise, hummer, triceps gibi egzersizler gösterilebilir.

Esneme Egzersizleri Nedir?

Belirli kas ve eklem gruplarını hedefleyip onların esnekliğini arttırma amacıyla antrenmanların başında ve sonunda gerçekleştirilen esneme egzersizleri ile antrenman performansı arttırılırken olası sakatlıkların oluşması engellenebilir. Koordinasyonu çoğaltan, kan dolaşımını hızlandıran ve stresi azaltan esneme egzersizleri kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Süper Set Nedir?

Dev setten farklı olarak karşıt kas gruplarını çalıştırmaya yönelik iki egzersizin aralıksız yapılmasına dayanan süperset, antrenman yoğunluğunu arttıran bir çalışma şekli olarak tanımlanabilir. Göğüs ve sırt, karın ve sırt, ön bacak ve arka bacak gibi kas gruplarını eş zamanlı olarak çalıştırmak isteyenler uygun kondisyona ulaştıklarında süper setlerin faydalarını daha net bir şekilde görebilirler.

Hemen Ara