En Çok Kalori Yaktıran Sporlar

Yaz aylarına şunun şurasında girdik sayılır, kışın hantallığını üzerinden atmak isteyenler için spor yapmanın tam zamanları!
En Çok Kalori Yaktıran Sporlar

Spor salonlarında ya da açık havada yapacağınız sporlarla siz de fazla yağlarınızdan kurtulabilir ve hayalinizdeki vücuda sahip olabilirsiniz. Fakat bunun için bir hayli mücadele vermeyi göze almalısınız! Her ne kadar kişiden kişiye değişse de bu yazımızda en çok kalori yaktıran sporları sizler için derledik.

Boks Yapın Kalorileri Yakın

Sağlık için sayısız faydası bulunan, özgüveni fişek edasıyla arttıran ve oldukça da cool bir spor olarak erkekler kadar kadınların da dikkatini çekmeye başlayan boks, en çok kalori yaktıran sporlar arasında yer alıyor. Ringde basılmadık yer bırakmazsanız ve hakkıyla bu spor için uğraş verirseniz fiziksel kondisyonunuz, ağırlığınız ve tutturduğunuz tempoya göre boks yaparak saatte 540 – 800 kalori yakma şansı elde edebilirsiniz. Bir kilo yağ eritilmesi için yaklaşık 7000 kalori açık yaratmanız gerektiği düşünüldüğünde 5 boks antrenmanı yaparak ve biraz da yediklerinize dikkat ederek 1 kiloya elveda diyebilirsiniz.

Yüzerek Hafifleyin

Kalp sağlığını destekleyen, insanı sakinleştiren, kasları güçlendiren, solunum yolu hastalıklarına iyi gelen, beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlayan ve kan dolaşımını hızlandıran yüzme sporu en çok kalori yaktıran sporlar arasında yer alıyor. Üstelik eğlence amaçlı ya da spor amacıyla yüzülmesi de fark etmiyor, düzenli yüzen kişilerin tüm kasları çalışıyor. Özellikle kelebek tekniği ile yüzen kişiler bir saatlik gibi kısa bir süre zarfında 600 – 888 kalori arasında yakabiliyor. Tüm yüzme teknikleri farklı kas gruplarını hedeflese de su içerisinde hareket etmek dahi kalori yakımını hızlandırmak isteyenlerin ihtiyaçlarını karşılamaya yetiyor.  

Dövüş Sporları ile Hem Kalori Yakın Hem de Huzur Bulun

Dövüş sporları günümüzde giderek artan bir şekilde talep görmektedir. Farklı disiplinler barındıran dövüş sporları kişilerin kendilerini koruyabilmesini sağlamanın yanı sıra vücudun dayanıklılığının arttırılması adına da önem taşır. Özellikle Tae Kwon dövüş sanatını yapanlar kiloları ve metabolizma hızlarına bağlı olarak saatte 900 kalori civarında harcayabiliyor. Düzenli antrenmanlar sırasında yakılan kaloriler de bu güzel sporu yapanların yanına kar kalıyor.

Basketbol Oynayın Takım Ruhunuzu Güçlendirirken Kilo Verin

En çok kalori yaktıran takım sporlarından biri de basketboldur! Göreceli olarak küçük bir saha içerisinde sürekli koşturmayı gerektiren, dinamizm doğasında olan bu sporda takım ruhu başarıyı getirir. Basketbol hem eğlenceli hem de oldukça faydalı bir spor olmasının yanı sıra kilo vermek isteyenlere sağladığı faydalarla da ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Harvard Sağlık Dergisi’nde yayımlanan bir araştırmaya göre 70 kg ağırlığa sahip olan bir erkek 30 dakika basketbol oynayarak 298 kalori yakabilir. Bu oldukça ciddi bir rakamdır çünkü kilo fazlalaştıkça yakılan kalori miktarı da artar. Bu söylemimizin daha net anlaşılması için hemen bir örnekle desteklemek istiyoruz. Aynı araştırmada 70 kg olan bir kişinin 30 dakika basketbol oynayarak 298; 84 kg olan kişinin ise 335 kalori yaktığı yer almaktadır.

Daha Çok Kalori Yakmak Yerine İstikrara Odaklanın

Bu yazımızda en çok kalori yaktıran sporlara odaklansak da kilo vermek isteyenler için istikrar sağlanmasının daha önemli olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Kilo vermek ve verdiği kiloları geri almak istemeyenlerin fazla kilolarına, genel sağlık durumlarına ve kondisyonlarına uygun spor yapmaları gerekir. Ancak bu şekilde sağlıklı bir şekilde kilo verilebilir ve kilo verildikten sonra form korunabilir. Siz de spor yaparak daha fazla kalori harcamak ve ideal kilonuza ulaşmak istiyorsanız Sakarya spor salonları bünyesindeki uzmanlardan destek alabilir, size özel çalışma programı ile sağlıklı bir fitliğe kavuşabilirsiniz.

Hemen Ara