Sporculara Enerji Veren Besinler

Antrenmanların öncesinde ya da sonrasında halsizlikten yakınıyorsanız bu besinlerle ihtiyacınız olan enerjiyi karşılayabilirsiniz!
Sporculara Enerji Veren Besinler

Antrenman yoğunluğunuz ve günlük koşuşturma enerjinizi giderek düşürüyorsa moralinizi bozmayın; aynı dertten yakınan yalnızca siz değilsiniz. Mevsim değişimleri ya da beslenme programınızdaki eksikler nedeniyle zaman zaman kendinizi her zamankinden daha yorgun ve halsiz hissetmeniz oldukça normal. Yine de yapabileceğiniz küçük şeylerle enerjinizi yükseltmek sizin elinizde! Bu yazımızda en çok enerji veren besinler hakkında bilgi bulabilir, beslenme programınıza bu besinleri dahil ederek kaybettiğiniz enerjiyi yerine koyabilirsiniz.

Muz

En iyi enerji kaynakları sıralamasının zirvelerinde yer alan muz; karbonhidrat, potasyum ve B6 vitamini içeren bir besin olarak yüksek derecede enerji verir. Yapılan bir çalışma sonucunda bir adet muzun karbonhidrat içecekleri kadar fazla enerji verebildiği tespit edilmiştir.

Yağlı Balıklar

Sağlıklı beslenmenin altın anahtarlarından biri olarak kabul edilen yağlı balıklar içerdikleri B vitaminleri, sağlıklı yağ asitleri ve protein sayesinde enerji ihtiyacını da büyük ölçüde karşılıyor. Omega-3 ve B12 vitamini açısından oldukça zengin olan tuna ve somon gibi balıklar enerji vermenin yanı sıra vücuttaki yangıyı azaltıyor, yorgunluğu engelliyor ve aynı zamanda içerdikleri B12 vitamini sayesinde kırmızı kan hücrelerinin üretimini hızlandırıyor.

Kahve

Sabahları geç ayılanların kahve düşkünlüğünü anlamak hiç zor değil! Kahve en çok enerji veren gıdalar arasında yer alıyor. Kafein bakımından oldukça zengin olan kahve içildiğinde kafein kan dolaşımına hızlı bir şekilde karışıyor ve merkezi sinir sistemi harekete geçiyor. Yine de kahve tüketiminin çok abartılmaması gerekiyor.

Elma

Diyet yapan kişilerin ara öğünlerinin vazgeçilmezi olan elma, sporcuların azalan enerjilerini arttırmanın da en sağlıklı yollarından biri olarak kabul görüyor. İçerisinde fiber ve karbonhidrat bulunan bu meyvenin 1 adetinde yaklaşık 25 gram karbonhidrat, 19 gram şeker ve 4 gram lif bulunuyor. Yavaş ve sürdürülebilir enerji kaynağı olan elma aynı zamanda güçlü bir antioksidan olarak görev yapıyor.

Yoğurt

Ülkemizde çok tüketilen yoğurt sayısız faydası ile sporcuların beslenmesinde de öneriliyor. Mükemmel bir atıştırmalık olarak enerji ihtiyacını karşılayan yoğurtta karbonhidratlar laktoz ve galaktoz şeklinde basit şekerlerden oluşuyor. Bunlar parçalandığında ise enerji üretimi sağlanıyor. Yoğurt içerisinde B2 ve B12 vitaminleri bulunduğundan yoğurt hücresel fonksiyonların devamlılığı için de büyük bir önem arz ediyor.

Mercimek

Ucuz ve sağlıklı bir protein kaynağı olmasının yanı sıra mercimek içerdiği besinler sayesinde enerji de veriyor. Karbonhidrat ve fiber bakımından da oldukça zengin olan bu bakliyatın iştah azalttığı ve kandaki şekeri düzenlediği de biliniyor. Mercimeği enerji veren diğer gıdalardan ayıran önemli bir özellik de var. Mercimek enerji vermesinin yanı sıra enerji düzeyinin de korunmasını sağlıyor.

Avokado

Koyu yeşil sert kabuğunun altında açık yeşil yumuşacık bir meyve bulunan avokado sağlık için faydaları düşünüldüğünde süper gıdalar sınıfında konumlandırılır. Sağlıklı yağlar ve lif bakımından çok zengin olan avokado meyvesi kandaki yağ oranını düzenler ve sağlıklı besinlerin emilimini arttırır. Düzenli spor yapanların gün içerisinde de antrenmanları sırasında da ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayan bu meyve aynı zamanda B vitamini bakımından da oldukça zengindir.

Pancar

Daha önce sporcu beslenmesi ile ilgili yazılan yazılarda çok rastlanmayan pancar son yıllarda giderek popüler hale gelmeye başlamıştır. Enerji veren aynı zamanda vücut dayanıklılığını arttırdığı tespit edilen pancar yüksek oranda antioksidan özelliğe sahiptir. Yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi kan akışını düzenleyen ve dokulara daha fazla oksijen ulaşmasını sağlayan pancar atletik performans için gerekli enerjiyi de sunar.

Siz de sağlıklı ve daha fit bir başlangıç için daha çok enerjiye ihtiyaç duyuyorsanız yazımızda bahsettiğimiz enerji veren gıdaları beslenme düzeninize ekleyebilir Sakarya spor salonları bünyesindeki antrenmanlarınızın verimliliğini arttırabilirsiniz.

Hemen Ara