Ketojenik Beslenme Nedir? Ketojenik Beslenme İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Spor yapanların da spora başlamayı düşünenlerin de spor ile hiç alakası olmayanların da son dönemde en çok konuştuğu konulardan biri şüphesiz ketojenik diyet! Bu yazımızda ketojenik diyet hakkında temel bilgilere ulaşabilirsiniz.
Ketojenik Beslenme Nedir? Ketojenik Beslenme İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kısaltılmış şekliyle “keto” olarak da bilinen ketojenik diyet, vücudun enerji aldığı kaynağı değiştirmeyi hedefliyor.

Birçok kişinin metabolizmasının enerji ihtiyacı glikozdan karşılanır. Karbonhidratlardan ve/ veya şekerden elde edilen glikoz zahmetsiz bir şekilde enerjiye dönüştürülebilir. Fakat bu noktada bir sorun başlar, glikoz yükseldikçe insülin seviyesi de yükselir. Bu nedenledir ki enerji versin diye tüketilen karbonhidratlı ve şekerli gıdalar insülini yükselttiği için kısa süreli bir tokluğa neden olur. Kişi daha sonra hızlı acıkmaya ve yeniden yemek yeme ihtiyacı hissetmeye başlar. İşte bu noktada da kısır bir döngüye girilir. İştah ve tüketilenler kontrol edilmediği takdirde ise fazla glikozlar yağa çevrilir. Ketojenik diyetin temel amacı bu döngüyü yıkmaktır.

Ketojenik diyet programı ile kişinin enerji ihtiyacının glikozdan değil, yağdan karşılamasının sağlanması hedeflenir. Protein tüketiminin kısıtlandığı, karbonhidratların neredeyse hiç yer bulmadığı, ağırlıklı olarak sağlıklı yağların tüketilmesi gereken ketojenik diyet, bir nevi vücudu “survival” moduna geçirir.

Ketojenik Beslenme Nasıl Etki Eder?

Ketojenik diyetin hedefine ulaşması için öncelikle karbonhidrat ve şeker tüketiminin yok denecek kadar azaltılması gerekiyor. Vücut alışkın olduğu üzere bol bol glikoz bulamayınca enerji elde etmek zorunda olduğu için daha önce depoladığı yağlara dönüş yapıyor.

Ketojenik diyet az önce de belirtildiği gibi insanların hayatta kalma moduna geçmesine yol açıyor. Kıtlık zamanlarında veya avcılık yapılırken olduğu gibi karbonhidrat ya da şeker bulunamadığı için vücut yağlarından enerji elde ediyor. Bu durum aslında genlerimizde saklı bir durum olma niteliği de taşıyor. Daha odaklı, daha farkında, daha enerjik, daha fit ve daha hareketli bir vücut için uzmanlar ketojenik diyetin etkili olduğunu savunuyor.

Ketojenik Diyet Ne İşe Yarar?

Yine yapılan araştırmalar ve uzmanların görüşlerinden yola çıkıyoruz. Birçok kaynaktan erişebileceğiniz gibi ketojenik diyet ne işe yarar sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir:

İştah Azaltır

Diyet yapanların korkulu rüyası iştah, ketojenik diyetle sorun olmaktan çıkıyor. Düşük karbonhidrat tüketildiği için vücut yeniden acıkana kadar uzun süre geçiyor.

Karın Böylesindeki Yağların Erimesinde Etkilidir

Vücutta biriken tüm yağlar aynı özelliğe sahip değildir, karın bölgesi yağları iç organ yağlanmasına neden olur ve oldukça tehlikelidir. Ketojenik diyet sırasında çok az karbonhidrat tüketildiği için zararlı karın yağları sporla da desteklenerek hızlı bir şekilde erimeye başlar. Dolayısıyla fazla yağ tutulumuna bağlı sağlık sorunları yaşayanların sağlıklarında iyileşme meydana gelir.

Kan Şekeri ve İnsülin Seviyesi Azalır

Şeker hastalığı olan ve insülin direnci nedeniyle kilo veremeyen hastalar için ketojenik diyet faydalı olabilir. Yapılan araştırmalar karbonhidrat tüketimi azaltıldığında hem kan şekerinin hem de insülinin dramatik bir şekilde düştüğünü ortaya koyar. Bu nedenle diyabet rahatsızlığı olan ve ketosis durumuna geçmek isteyen kişilerin mutlaka uzman doktorlara danışması gerekir.

Metabolik Sendroma Karşı Etkilidir

Ketojenik diyetin karın bölgesinde yağlanma, yüksek tansiyon, yüksek şeker, yüksek trigliserit gibi sorunların toplamı olan metabolik sendroma karşı etkili olduğu kabul edilir.

Yağ Yakımını Hızlandırır

Keto diyetinin temel amacı enerji elde edilmesi için vücut yağlarının yakılmasının sağlanmasıdır. Vücut yağ oranı fazla olan kişiler kendilerine uygun bir diyet uyguladıkları takdirde hızla yağ yakabilirler.

Siz de Sakarya Spor Salonları arasından seçim yapabilir, kendi vücudunuza ve hedeflerinize uygun antrenman programı ile hayalinizdeki vücuda sahip olabilirsiniz. Bu süreçte farklı beslenme disiplinleri ile de ilgili bilgi alarak daha bilinçli şekilde bir kilo verme ya da kas yapma şansına sahip olabilirsiniz.

Hemen Ara