Yağlarınızı Eritin Kaslarınızı Belirginleştirin

Kaslarınızın yağların ardında gizlenmesini istemiyorsanız antrenman programınız kadar beslenmenize de dikkat etmeli, yaşam şeklinizi de ister istemez gözden geçirmelisiniz. Yalnızca kalori alımını kısıtlayarak yağ kitlenizde kurtulmaya çalışırsanız vücudunuzun alarma geçmesine ve bazal metabolizmanızın yavaşlamasına neden olabilirsiniz.
Yağlarınızı Eritin Kaslarınızı Belirginleştirin

Sakarya spor salonları bünyesinde görev yapan profesyonel spor eğitmenlerinden ve diyetisyenlerden destek alarak yeni bir başlangıç yapabilir, yağlarınızdan kurtulurken belirgin kaslarınızın keyfini çıkarabilirsiniz. Bu yazımızda yağ yakmak isteyenlerin mutlaka bilmesi ve uygulaması gerekenlere yoğunlaşacağız.

Yağ Yakmak İçin Kendinizi Aç Bırakmayın

Yağ yakmak isteyen birçok kişinin yaptığı en temel hata kendisini karanlık bir açlığa mahkum etmektir. Tamamen aç kalmak sağlıklı kilo verilmesinin önündeki en büyük engellerden biridir. Metabolizmayı yavaşlatır ve vücudun sağlıklı bir şekilde işlemesini engeller. En kötü senaryoda vücut kendini koruma altına alarak yağ yakımını durdurur. Kilo vermek için kalori alımının kısıtlanması doğru bir yaklaşım olsa da kas kaybının oluşmamasına çok dikkat edilmelidir. Bunun için protein tüketimi arttırılmalı ve karbonhidrat tüketimi dengeli ayarlanmalıdır. Beslenme düzenine doğru proteinler ve karbonhidratlar dahil edildiğinde hem kas kaybı engellenir hem de antrenmanlar sonrası kasların onarım süreci sekteye uğramaz.

Yağ Yakımına Yönelik Egzersizler Yapın

Sakarya spor salonları arasından seçiminizi yaparken seçtiğiniz spor salonunda profesyonel eğitmenlerin olup olmamasına dikkat etmelisiniz. Antrenman sırasında hareketlerin nasıl yapılması gerektiği konusunda size bilgi vererek sakatlanma riskinizi azaltan eğitmenler aynı zamanda sizin hedeflerinize uygun çalışma programları da hazırlarlar. Egzersizleriniz sırasında yağ yakmak isterseniz eğitmenlerin size uygun direnç ve kardiyovasküler egzersizleri göstermesini talep edebilirsiniz. Yağ yakmak için belirlediğiniz beslenme düzeninin işe yaraması için antrenmanlarınızı aksatmamalı ve yağ oranınızı düşürene kadar belli aralıklarla egzersiz programınızı değiştirerek düzeninizi sürdürmelisiniz.

Yeterince Uyuyun

Yapılan tüm bilimsel çalışmalar düzenli uyumanın sağlık için elzem öneme sahip olduğunu ortaya koyar. Antrenmanlarınızın ardından kaslarınızın onarılıp büyümesi için de iştahınızın azalması için de metabolizmanızın hızlanması için de uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Yeterince uyumazsanız orta ve uzun vadede vücudunuz kilo alma eğilimine girer. Açlık hormonları olarak bilinen grelin ve leptin hormonlarının salgılarının düzeni bozulur ve açlık hissinizde artış yaşanır. Sağlığınızı iyileştirmek ve yağ yakımızı hızlandırmak için siz de günde minimum 7 – 9 saat uyumalısınız. Üstelik uyku zamanlarınızı da doğru ayarlamalısınız. Havanın kararmasıyla birlikte yemek tüketimini bırakmalı, gece 12 ile sabah 2 arasında mutlaka uyuyor olmalısınız.

Metabolizmanızı Hızlandırmaya Çalışın

Yağ yakmak istiyorsanız temel amacınız metabolizmanızı hızlandırmak olmalı. Metabolizmanızı hızlandırmayı başardığınızda kalori yakımınızı da arttırırsınız. “Metabolizma nasıl hızlandırılır?” sorusuna çeşitli yanıtlar verebiliriz. Sağlıklı yağlar tüketerek, sabah kahvaltısını atlamayarak, yumurta tüketerek, yemeklerinize sarımsak ekleyerek, gün içerisinde probiyotik yoğurt gibi sağlıklı atıştırmalıklar yiyerek metabolizmanızın her zamankinden daha hızlı çalıştığını hissedebilirsiniz.

İçeceklerinize Ekstra Dikkat Edin

Masum görünen meyve suları, gazlı ve şekerli içecekler yağ yakma sürecinizin başlıca düşmanlarıdır. Aynı şekilde kremalı ve şekerli kahveler de sizi yolunuzdan saptırır. Sağlıklı bir sürece girip yağ yakma hedefinize hızla yürümek isterseniz ne yediğinize de ne içtiğinize de eşit derecede özen göstermelisiniz. Su tüketiminizi arttırarak, yeşil çay ve bitkisel çayları deneyerek zararlı içeceklerden kendinizi uzak tutabilirsiniz.

Hemen Ara