Spora Başladığınızda Hafta Hafta Yaşayacaklarınız

Bu yazımızda spora başladığınızda yaşayacaklarınızı hafta hafta bulabilirsiniz!
Spora Başladığınızda Hafta Hafta Yaşayacaklarınız

Spora başlama kararı aldığınız ve Sakarya spor salonları arasında tercih yapıp hayatınızı değiştirmek için ilk adımı attınız. Bu süreçte muhtemelen sizi bekleyen zorlukları ve karşılaşmanız muhtemel engelleri biliyorsunuz. Peki ya yaşayacağınız değişimi? 

İlk Hafta En Zoru

Spor salonuna yazıldığınız ilk hafta sizin için yeni bir başlangıç olacak. Vücudunuz uzun süre çalışmadığı için antrenmanlar sırasında bazen vazgeçmeyi bile düşüneceksiniz. Adapte olmanız gereken bu süreçte spor salonundaki uzmanlardan destek almalı ve ilk haftada kondisyonunuzu arttıracak antrenmanlar yapmalısınız. Kondisyonunuz çok zayıfsa kendinize bir anda fazla yüklenmemenizi öneriyoruz, aksi takdirde kaslarınızı fazla zorladığınız için bu süreçte gereğinden fazla dinlenmek zorunda kalabilirsiniz. Spora ara vermeyi düşünmenize neden olabilecek bu süreçte yavaş yavaş antrenmanlara alışmaya ve beslenme düzeninizi uzmanların tavsiyesiyle yeniden şekillendirmeye çalışmalısınız.

İkinci Hafta, Motivasyonunuz Yükselecek

Spora başladınız ve ikinci haftaya geçiş yaptınız. Öncelikle tebrikler! Bu aşamaya geçtiyseniz ilk hafta pes edenler arasında olmadığınız için kendinizle gurur duyabilirsiniz. Henüz vücudunuzda fiziksel bir değişim olmasa da zihniniz çoktan değişmeye başladı, emin olabilirsiniz! İlk hamlığı da üzerinizden atıp antrenmanlarınızın dozunu bir tık arttırabilirsiniz. Bu hafta da kas ağrılarınızın devam etmesi normaldir, özellikle normalde çalıştırmadığınız core kaslarınızdaki sızılar günlük yaşamınızı bir nebze zorlaştırabilir. Ancak yeterince dinlenerek ve protein ağırlıklı beslenerek kaslarınızı yeniden yapılandırabilirsiniz. Üstelik ikinci haftadan itibaren vücudunuzda küçük değişimlerin varlığı ile de motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz.

Üçüncü Hafta, İçinizdeki Sporcu Açığa Çıkacak

Spor Salonunda Üçüncü Hafta

Kendinize güveninizin arttığı bu süreçte bedeniniz artık güçlenmeye başladı, kondisyonunuz artıyor ve dayanıklılığınız fazlalaşıyor. İlk hafta kan ter içinde kaldığınız egzersizleri artık daha rahat yapmaya başladığınızı fark etmeniz işten bile değil! Spora başladığınızın üçüncü haftasında yavaş yavaş temponuzu yükseltebilirsiniz. Sakarya spor salonları bünyesinde görev yapan spor eğitmenlerinin de önerileriyle yeni bir çalışma düzeni oluşturabilir, beslenme tavsiyelerine uyarak gelişiminizi sürdürebilirsiniz. Üçüncü haftada fazla yağlarınızın yavaş yavaş erimeye başladığını, gün içerisinde enerjinizin yükseldiğini, artık eskisi kadar kolay yorulmadığınızı fark edeceksiniz. Düzenli spor yapmanın faydaları etkisini hissettirdikçe spor yapmayı külfetten ziyade sağlığınız için çok önemli bir aktivite olarak sınıflandırdığınız için de spora tabiri caizse koşa koşa gideceksiniz.

Dördüncü Hafta, Kaslarınız Belirginleşmeye Başlıyor

3 hafta boyunca verdiğiniz emeklerin karşılığı nihayet etkisini hissettirmeye başladı. Genellikle dördüncü haftada vücudunuzdaki kasların belirginleşmeye başladığını fark edersiniz. Elbette bu değişim kişiden kişiye değişebilir ancak yağ oranı fazla olmayan kişiler için kas değişimlerini yaşamak yüksek olasılıktık. Sporda dördüncü haftanıza girdiğinizde kondisyonunuz ve dayanıklılığınız belirgin bir şekilde artmış olacağı için spor eğitmenlerinden size özel yeni bir program hazırlamalarını talep edebilirsiniz. Aynı şekilde beslenme programınızı gözden geçirebilir, aldığınız sonuçların etkisini hissedebilirsiniz. Hedeflediğiniz bölgelerde kasların sıkılaştığı bu süreçte rehavete kapılmamanızı öneriyoruz. Sporda her hafta aşılması gereken psikolojik bir eşik olarak görülmelidir. Bu nedenle vazgeçme gibi bir opsiyonunuz olmadığını kendinize hatırlatmalısınız. Dördüncü haftada bazal metabolizmanızda da fark edilir bir hızlanma yaşayacağı için artık daha hızlı kilo vermeye başlayabilirsiniz, elbette kaslarınız daha fazla besine de ihtiyaç duyacağı için iştahınızdaki açılmaya hazırlıklı olmalısınız. Tok tutan bol lifli gıdalar ve protein tüketiminize dikkat ederseniz dördüncü haftayı da en verimli şekilde geçirebilirsiniz.

 

Hemen Ara