Dünyanın En Ünlü Vücut Geliştirme Yarışmaları

Siz de vücut geliştirme sporunu hayatınızın bir parçası haline getirip gerekli disiplini koruyorsanız bu yarışmalara katılarak sahnede boy gösterebilirsiniz.
Dünyanın En Ünlü Vücut Geliştirme Yarışmaları

Vücut geliştirme sporu dünya genelinde uzun zamandır yaygın olsa da ülkemizde de artık yavaş yavaş popülerleşiyor. Bu değişimi anlamak zor değil; Sakarya spor salonları bünyesinde antrenman yapan birçok sporcu vücut geliştirme egzersizlerine ağırlık veriyor.

Uzun süren ve disiplinli bir şekilde çalışmaya devam edilen programlar sonrası sporcular ödüllerini dünyaca ünlü vücut geliştirme yarışmalarına katılarak almaya çalışıyor. Dünya genelinden gelen sporcularla önceden belirlenmiş kriterler ve kurallar dahilinde yarışılmasını mümkün kılan bu yarışmalar derecelendirdikleri sporcuların hayatını değiştiriyor. Gerek spor salonu açma ve eğitmenlik yapma noktasında; gerekse film sektöründe iş bulma şansını arttırma noktasında dünyaca ünlü vücut geliştirme yarışmaları galiplerinin rakiplerini geride bırakmasını sağlıyor.

Mr. Olympia

Mr. Olympia

Sahne şovlarıyla diğer vücut geliştirme yarışmalarından ayrılan ve popülerliğini uzun süredir korumayı başaran Mr. Olympia ilk kez 1965 yılında New York’ta düzenlenmiştir. Dünyanın en iyi vücut geliştirme sporcularının katıldığı Mr. Olympia yüksek maddi ödülleri ile de adından söz ettirmektedir. Bölgesel değil dünya genelini etkileyen bir yarışma olmayı sürdüren Mr. Olympia her sene dünyanın farklı bölgelerinden en iyi vücut geliştirme sporcularını podyumunda ağırlamaktadır. IFBB Profesyonel Vücut Geliştirmeci lisansına sahip adayların başvurabileceği Mr. Olympia bir sene önceki derecelerine ayrıcalık tanımaktadır. Mr. Olympia yarışmasına katılıp ilk 5 içerisinde yer alan sporcular bir sene sonra düzenlenecek olan yarışmaya doğrudan alınırlar. Diğer sporcular için süreç biraz daha zorludur. Yıl içerisinde eleme puanları onları Mr. Olympia yolculuğuna çıkarabilir. Amatör sporculara genellikle bu yarışmada yer verilmez ancak sporcu Overall Şampiyonu olmuşsa kendisine bir istisna yapılabilir.

NABBA Universe

1948 yılında oluşturulan NABBA Universe, her sene düzenlediği yarışmalarda dünyanın dört bir yanından gelen sporcuları ağırlamaktadır. Miss Bikini, Men’s Sport Shorts, Men’s Classic Badybuilding ve Ladies Toned Figure gibi farklı kategorileri olan bu yarışma sınıfının en iyi sporcularını belirlemektedir. Her kategori için sporcuların boy uzunlukları ve ağırlıkları belirtilmiştir. Sporcuların birlikte ve bireysel olarak değerlendirildiği bu yarışma film sektörünün de ilgisini çekmektedir. NABBA Universe bünyesinde boy gösteren ve başarı elde eden sporcular çeşitli aksiyon filmlerinde yer almaya devam etmektedir.

IFBB Dünya Klasik Vücut Geliştirme Şampiyonası

İlk olarak 1946 yılında uygulanan IFBB Dünya Klasik Vücut Geliştirme Şampiyonası 2004 yılında radikal bir değişiklikle isim değiştirmiştir. Yeni ismi Uluslararası Vücut Geliştirme Federasyonu olmuştur. Hem amatörlerin hem de profesyonellerin boy gösterdiği bu yarışma dünyanın farklı yerlerinde her sene düzenlenmektedir. Federasyonun merkezi Madrid şehrinde bulunmaktadır. Bu yarışmalara katılabilmek için sporcuların karşılaması gereken farklı kriterler vardır. Örneğin amatör vücut geliştirmeciler boy uzunluklarına göre yarışmalara katılırlar. Boyları 1.68’den uzun ve 1.80’den uzun olan yarışmacılar farklı kategorilerde hünerlerini sergilerler. Dünyaca ünlü bu yarışmada sporcular ülke takımları ile birlikte toplu olarak yarışırlar. Uluslararası Vücut Geliştirme Federasyonu tarafından düzenlenen yarışmada kadınlar için de ayrı bir kategori bulunmaktadır. Ülkemizde kadın vücut geliştirme sporcuları nadir olsa da dünya genelinden birçok kadın sporcu bu yarışmalara aylar öncesinden hazırlanmaktadır.

 

My_Hulk Tatilya'da

 

Hemen Ara