Kış Aylarında Spor Yapmanın Faydaları

Kışın spor yapmayanlardansanız bu yazımız bakış açınızı değiştirebilir. Kış aylarında spor yapmanın faydaları hakkında farkındalığınızı arttıracak gerçekleri sizler için bir araya getirdik.
Kış Aylarında Spor Yapmanın Faydaları

Sakarya Spor Salonları

Kış serin ve soğuk yüzünü göstermeye başladı. Hava grileşirken spor sevdası bir tık geriye atıldı. Vücut ısısını dengelemek için bol kalorili yiyeceklerin tüketilme devri başlarken formunu korumak isteyenlerin irade savaşları yaklaştı.

Kış aylarında form korumak her zamankinden daha meşakkatli bir hal alıyor. Hava soğuk olunca bol kalori içeren yiyeceklere duyulan ilgi artıyor ve hareketli bir yaşam sürmek zorlaşıyor. Dolayısıyla kilo almak işten bile olmuyor. Halbuki kış aylarında spor yapmaya devam etmek kış aylarının getirdiği tüm olumsuzları ortadan kaldırmaya yetiyor. 

Kışın Spor Yapmak Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Spor Yapmak Bağışıklılık Sistemini Güçlendirir

Yapılan bilimsel araştırmalar düzenli spor yapan kişilerin bağışıklık sisteminin hareketsiz bir hayatı tercih edenlere göre daha güçlü olduğunu ortaya koymaktadır. Spor yapan kişilerin bakteriyel ve viral enfeksiyonlardan daha kolay kurtulabileceği bilimsel olarak da kabul edilmektedir. 

Spor yapıldığında kan basıncı artar ve bağışıklık sistemi hücreleri vücut genelinde her zamankinden daha hızlı dolaşmaya başlar. Egzersiz sonrası yaklaşık 4 saat süren bu etkinin devamlılığı için düzenli spor yapılması gerekir. Genel sağlık durumuna ve beklentilere uygun egzersizlerin seçilmesi için Sakarya spor salonları uzman eğitmenlerinden destek alınabilir. Böylece egzersizlerden sağlanacak fayda arttırılabilir. 

Kışın Spor Yapmak Yaz Aylarına Hazırlık Anlamına Gelir

Yaz aylarında vücut yapmak

Kışın spor yapanlar yaz aylarına kondisyon ve fiziksel olarak hazırlıklı olurlar. Kış aylarında yapılan egzersizler sayesinde yaz aylarında forma girmek için ek bir çaba göstermeye gerek kalmaz ve fit vücutların tadı çıkarılabilir. 

Kışın Spor Yapmak Kalp ve Damar Sağlığına İyi Gelir

Havanın soğuk olması antrenmanlar sırasında vücudun daha fazla zorlanmasına sebep olur. Kalp daha hızlı kan pompalar ve kalp kasları yaz aylarına oranla daha çok çalışır. Vücudun ısısı yükselir, metabolizma hızlanır ve dolayısıyla vücut daha hızlı kalori yakarak yağ yakım sürecine ivme katılır. 

Kışın Spor Yapmak Mutlu Eder

Kış aylarında havanın soğuması ve gökyüzünün kararması ister istemez kasvetli bir ortam yaratır. Pencereden bakılınca güneşin görülememesi insan psikolojisini de etkiler. Günler kısalır ve endorfin hormonunun salgılanması için yeterli gün ışığından yararlanmak zorlaşır. Bu gibi bir durumda egzersiz yapmak psikolojik olarak olumlu etkiler yaratır. Bilimsel çalışmalar kış aylarında spor yaparak depresyon ve anksiyete etkilerinden korunabileceğini göstermektedir. 

Kışın Spor Yapmak Daha Fazla Kalori Yakılmasını Sağlar

Kış aylarında spor yapmak kilo kontrolünün sağlanmasına ve daha fazla kalori yakılmasına yardımcı olur. Soğuk kış günlerinde vücut mümkün olduğunca çok kaloriyi depolamaya programlanmıştır. Vücuda alınan kaloriler yağ olarak depolanarak daha soğuk kış günlerine metabolik bir hazırlık yapılır. Vücudun kendini korumak için benimsediği bu eğilim hareketsiz bir hayat sürülerek desteklendiğinden kış aylarında kilo almak yaz aylarına oranla kolaylaşır. Bu döngüyü yıkan ve spor yapan kişiler kış aylarında spor yapmanın en çarpıcı gerçeği ile yüzleşirler. Kışın yapılan egzersizler daha çok kalori yakılmasını sağlar. Vücut kendi ısısını korumak için daha çok çalışır ve metabolizma hızlanmak için depolanan yağları harcamaya başlar. 

Bu kış hayatınızda bir değişiklik yapın ve yaza formda girmek için bahar aylarının gelmesini beklemeyin! Sakarya spor salonları kaydınızı yaptırın ve kış aylarının rehavetini atarken şimdiden form tutmaya başlayın.
 

 

My_Hulk Tatilya'da

 

Hemen Ara