Aamir Khan’ın Dangal Filmi İçin Geçirdiği Değişim

Küçük adımlarla, vazgeçmeden ve büyük bir kararlılıkla önce kilo alan ve vücut yağ oranını %38’e çıkaran Aamir Khan; aynı azmi gösterip yağ oranını %9,67’e indirmeyi başardı. Peki bunu nasıl yaptı? Gelin birlikte Aamir Khan’ın Dangal filmi için geçirdiği değişimi inceleyelim.
Aamir Khan’ın Dangal Filmi İçin Geçirdiği Değişim

Dünyaca ünlü Bollywood oyuncularından Aamir Khan; Dangal filmi için takdire şayan bir değişim geçirdi. Film için önce 97 kiloya ulaşan, sonra ise yağ oranını %9,67’ye indiren Khan; ideal vücut ölçülerine kavuşmak isteyenlere ilham olmayı başardı.Bollywood denilince akla ilk gelen isimlerden biri Aamir Khan, son filmi Dangal’daki oyunculuk performansı kadar film için geçirdiği değişimlerle de takdirleri topladı. 

Önce Kilo Alması Gerekiyordu, 97 Kiloya Ulaştı

Dangal filminde eski bir güreşçiyi canlandırması gereken Khan’ın film için öncelikle gençlik yılları yani formda halleri çekilecekti. Khan ise bu öneriyi reddetti ve öncelikle kilo almasının sonrasında kilo vermesi için daha doğru bir seçenek olduğu konusunda yönetmeni ikna etti. Filmin devamının çekilebilmesi için kilo vermesinin gerekmesi zayıflama ve kas yapma sürecinde yıldızın en büyük motivasyon kaynağı haline geldi. Film için tam tamına 97 kiloya ulaşan, vücut yağ oranı ise %38 seviyelerine çıkan Khan için bu süreç hiç de kolay olmadı. Hızla aldığı kilolar sebebiyle sık sık kas spazmı yaşadı ve sağlığı bir ölçüde bozuldu. Yaşlılık yılları için ideal kiloya eriştikten ve çekimler tamamlandıktan sonra Khan için asıl zorlu süreç başlıyordu. Kısa bir sürede aldığı tüm kiloları vermesi, six packlerini çıkarması ve fiziğinin 20li yaşları yansıtması gerekiyordu.

Vücut Yağ Oranı %38’den %9,67’ye Düştü

Yaklaşık 6 aylık bir maratondan sonra Aamir Khan hedeflediği vücut ölçülerine kavuşmayı başardı, ancak bu süreç hiç de kolay olmadı. Vermesi gereken kilo miktarı ve azaltması gereken yağ oranı, yıldızı kimi zaman karamsarlığa düşürdü. Kilo verme sürecini Everest’e tırmanmayı benzeten Khan; hedefine her gün adım adım ilerlemeyi kafasına koydu. Hedefinin büyüklüğü karşısında vazgeçmek yerine küçük zaferlerin peşinde koştu.

Çok yoğun antrenmanlar yaptı, kendisine özel bir beslenme programı hazırlattı ve film sürecini anlatan röportajlarında doğru beslenmenin önemine defalarca vurgu yaptı. Diyet ve egzersizle dolu ilk 3 ayın sonunda Khan’ın vücudundaki değişiklikler fark edilebilir boyuta ulaştı. 4. Ayda %38 olan yağ oranı %18,15’e düştü. Bu süreçte küçük başarıları motivasyon olarak gören Khan yaklaşık 6 ay sonra herkes tarafından gıpta edilen bir vücuda kavuştu. 

Kararlı Bir Şekilde Kilo Verdi

Elbette Aamir Khan’ın olanakları hepimizde bulunmuyor; hiçbirimiz kısa süre içerisinde yağ oranımızda bu denli radikal değişimleri de hedeflemiyoruz. Bu yazımız yalnızca kişiye özel diyet programı ile desteklenen egzersiz süreçlerinin hayallere erişmek için yeterli olduğunu anlatıyor. 

Vazgeçmeyen, kararlı bir şekilde duran ve yılmadan spor yapmaya devam eden kişiler arasında siz de yer alabilir; Sakarya spor salonları çalışanlarının da desteği ile hedeflediğiniz vücuda kavuşabilirsiniz. Belki 6 ayda Aamir Khan kadar fark edilen bir değişime uğramanız mümkün olmayacak fakat zamanla kendi başarınıza imza atabileceksiniz..

Amir Khan'ın Değişimini Aşağıdan İzleyebilirsiniz.

Hemen Ara