Spora Yeni Başlayanların Motivasyonunu Arttıracak 9 İpucu

Spora hevesle başlayan kişiler bile zaman içerisinde aynı kararlılıklarını koruyamayabiliyorlar. Farklı nedenlerle antrenman programlarını aksatıp giderek diyetlerinden bağımsız bir beslenme düzenine giriyorlar.
Spora Yeni Başlayanların Motivasyonunu Arttıracak 9 İpucu

Yeni bir başlangıç yapmak ve bu seneyi formda geçirmek için Sakarya spor salonları arasından seçim yapıp tercih ettiğiniz bir spor salonuna yazılabilirsiniz. Aynı zamanda sıkı bir diyet programı uygulamaya da karar verebilirsiniz. Peki ya bu istikrarınız ne kadar sürecek?

Spora hevesle başlayan kişiler bile zaman içerisinde aynı kararlılıklarını koruyamayabiliyorlar. Farklı nedenlerle antrenman programlarını aksatıp giderek diyetlerinden bağımsız bir beslenme düzenine giriyorlar. Spora başlayanların yaklaşık %66’sı için maalesef aynı genellemeyi yapabiliriz. Siz de daha önce aynı sorunu yaşayıp azminizi kaybettiyseniz bu seneyi kendiniz için farklı kılın ve az sonra paylaşacağımız motivasyon arttıran ipuçlarını aklınızdan çıkarmayın.

1.      Motivasyonunuzu Belirleyin

Neden spora başladığınızı sorgulayın. Herkesin yeni bir başlangıç yapmasının nedeni farklıdır; kimi sağlıklı olmak, kimi daha iyi görünmek, kimi ise sadece canı istediği için spora başlayabilir. Kendi nedeninizi belirledikten sonra motivasyonunuzu küçük kağıtlara yazın ve sürekli görebileceğiniz yerlere bu kağıtları yapıştırın. Böylece temel motivasyonunuzu unutmaya fırsatınız kalmaz ve disiplinli bir şekilde amacınıza yaklaşabilirsiniz.

2.      Öz Disiplininizi Koruyun

Yapmak istememenize rağmen yapmak zorunda olduğunuz şeyleri yapmanız, öz disiplininizin güçlü olduğunu gösterir. Spora hangi amaçla başlarsanız başlayın vazgeçmeyeceğiniz için kendinize söz verin. Böylece spor yapmayı istemediğiniz zamanlarda dahi antrenmandan kaçmak yerine istemeye istemeye de olsa spor yapmaya gidebilirsiniz.

3.      Değişiminizi Takip Edin

Spora başlamadan önce, spora başladıktan sonra ve belli periyotlarla aynanın karşısına geçip fotoğrafınızı çekin. Kendi değişiminize somut bir şekilde tanık olmak en büyük motivasyon kaynaklarınızdan biri haline dönüşebilir. Öncesi sonrası fotoğrafları da işte bu nedenle çok etkilidir!

4.      Organize Olun, Plan Yapın ve Uygulamaya Koyun

Bakkala alışverişe gidermiş gibi spor salonuna gitmeyin! Antrenman sırasında yapacağınız hareketleri belirleyin, o gün vücudunuzun hangi kas gruplarını çalıştırmanız gerektiğini düşünün ve planlı bir şekilde spor salonuna gidin. Sakarya spor salonları bünyesindeki eğitmenlere de danışarak antrenmanınızı tamamlayın.

Deyatlara Göz Atın: Kas Yapmak İsteyenlere Özel Diyet Önerileri

5.      Kendinize Hedefler Koyun

Spor yapmaya başladığınızda kendinize hedef koyun. Bir ay, üç ay, altı ay gibi periyotlarda erişmek istediğiniz vücut ölçülerini belirleyin. Kendinize zaman belirlediğinizde aynı zamanda kendinize meydan okumuş da olursunuz. Böylece kendinize karşı sorumluluklarınızı daha verimli bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

6.      Kendinize Yol Arkadaşı Bulun

Aynı amaçta birleştiğiniz kişilerle arkadaş olun. Birlikte antrenmana gidin ve birbirinizi motive edin. Spor yapmaktan vazgeçmek istemiyorsanız ortak hedeflerle yola çıktığınız kişilerin olması size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Kafa dengi kişilerle tanışmak hedeflerinize daha hızlı ulaşmanıza katkıda bulunacaktır.

7.      Kendinizi Daha Fit Hayal Edin

Hayal kurmak motivasyonu en çok arttıran eylemlerden biridir. Nasıl bir görünüme sahip olmayı istiyorsanız kendinizi o görüntüde hayal edin. Gerekirse size ilham veren sporcuların sosyal medya hesaplarını takip edin. Ne zaman canınız spora gitmek istemese onların profillerini inceleyin; emin olun spora gitmek için gerekli enerjinin sizde olduğunu hissedeceksiniz!

8.      Küçük Engellere Aldırış Etmeyin

Sürekli kendinizi çok iyi hissedemezsiniz; ne kadar dikkat etseniz de hasta olabilirsiniz ya da beklenmedik durumlar ortaya çıkar ve disiplininizden ödün vermek zorunda kalabilirsiniz. Bir kere düzeniniz bozuldu diye rutininizin tamamını bozmayın. Arada beliren engelleri aşmak için ertesi gün yolunuza kaldığınız yerden devam edin.

9.      Kendinize İnanın

Kendi gücünüzün farkına varın, neler başarabileceğinizi bir an olsun aklınızdan çıkarmayın. Gerçekten değişmeyi istiyorsanız emin olun başaracaksınız! Hedeflerinizi belirleyin ve yılmadan amaçlarınız uğruna çalışmaya devam edin. Kilo vermek de kas yapmak da hatta kilo alabilmek de sabır gerektirir. Sürecin sonunda ise sabrettiğinize mutlaka değecektir!

Hemen Ara