Vücut Geliştirme Sporu Yapanların Koşu Hakkında Bilmesi Gerekenler

Vücut geliştirme açısından koşmak konusunda bilmeniz gerekenler
Vücut Geliştirme Sporu Yapanların Koşu Hakkında Bilmesi Gerekenler

Vücut geliştirme sporu yapan kişiler Sakarya spor salonları bünyesinde çalışan profesyonellerden eğitim ve destek alarak disiplinli bir şekilde amaçlarına ulaşmak isterler. Bu süreçte beslenmelerinden antrenmanları sırasında gerçekleştirdikleri hareketlere kadar birçok konuda oldukça titiz ve özenli davranırlar.

Antrenmanları sırasında yaptıkları her hareketin kas kitlelerini çalıştırıp çoğalttığından emin olmak istedikleri için de genellikle koşu yapmayı antrenman programından çıkarırlar. Genel kanı; koşu yapan sporcuların kaslarının eridiği yönündedir. Bu nedenle vücut geliştirmek isteyen sporcular koşarak kas gelişimlerine zarar vermek istemezler. Ancak bu kanı doğru sayılmaz; koşmak ve vücut geliştirme egzersizleri doğaları gereği birbirinden çok da farklı değildir.

Detaylara Göz Atın: Düzenli Spor Yaparak Hedeflerinize Ulaşın

Bu yazımızda Kris Gethin’in son aylarda antrenman programında yaptığı yeniliklere ve bakış açısındaki farklılıklara odaklanacağız. Vücut geliştirme sporu yapanların neden koşması gerektiğini Gethin’in deneyimlerinden yola çıkarak sizlerle paylaşacağız.   

1.“Koşmak Kaslarınızı Eritmez.”

“Egzersiz yaparak, dengeli beslenerek ve koşarak vücut geliştirme hedeflerinin hepsine ulaşılabilir. Amaçlara ulaşmak için sadece yüksek ölçüde dayanıklılık antrenmanları yapmak işe yaramayacaktır. Yüksek dayanıklılık antrenmanları yapıp ağırlık antrenmanlarını ve beslenmesini ihmal eden kişiler kaslarının erimesiyle yüzleşebilirler.” şeklinde konuşan Gethin; kendisinin yüksek oranda protein, yüksek oranda kompleks karbonhidrat ve orta derecede yağ tüketerek vücut direncini ve kaslarının iyileşme kapasitesini arttırdığını belirtti. Böylece doğru beslenme ve doğru egzersizlerin birleşiminin faydalı olduğunu ortaya koydu.

Detaylara Göz Atın: Vücut Geliştirme için Örnek Diyet Programı

Günde altı öğün yemek yediğini ve besin takviyeleriyle amino asit ihtiyacını karşıladığını söyleyen sporcu; hızlı sindirilen proteinlerle antrenman sonrası kaslarını hızlı bir şekilde onarıyor. Spor yaparken vücut sağlığını korumak için beslenmenin ihmal edilmemesi gerektiğini hatırlatan Gethin, beslenme bozulursa amaçlarına ulaşılamayacağının da altını çiziyor.

2.“Koşmak, Atletik Performansı Arttırır”

“Çoğu vücut geliştirme sporu yapanlar güçlü ancak aynı zamanda dayanıksız olur. Koşmak ise vücut dayanıklılığını arttıran en etkili yöntemlerden biridir. Koşarak akciğerlerimi ve kalbimi daha verimli çalıştırabiliyorum.” diyen Gethin, koşmanın dayanıklılığa olan etkisine değindi. Koşarken kan basıncı arttığı için antrenmanlar sonrası kas liflerine daha çok besin gidiyor ve böylelikle iyileşme süreci kısalırken yapılan antrenmanların da verimliliği fazlalaşıyor. Kaslar beslenip büyüyor ve bu sırada vücut terlediği için toksinler dışarıya atılıyor.

3.“Koşmak Sağlıklıdır”

“Benim amacım 100 yaşına kadar yaşamak, bu zaman zarfında da elimden geldiğince formumu korumak istiyorum. Elbette daha uzun ve sağlıklı yaşamak için kan değerlerime baktırıyorum ve beslenmeme dikkat etmeye devam ediyorum. Fakat şunu söylemeliyim ki antrenman programıma koşuyu dahil ettikten sonra kendimi çok daha sağlıklı hissediyorum.” ifadesinde bulunan Gethin, koşu antrenmanlarının genel sağlığa da faydalı olduğunu belirtti. Kolesterol değerleri, kan basıncı, akciğer sağlığı ve kalp sağlığı için koşunun önemini bir kez daha vurgulanmış oldu.

4.“Koşunun da Kendine Özel Kuralları Vardır”

Koşmaya başladıktan sonra kendini daha iyi hisseden ve aynı zamanda sağlığı da iyileşen Gethin, koşunun kendine göre kuralları olduğunu söyledi. “Ben ortalama bir insandan daha fazla ağırlığa sahibim. Doğal olarak eklemlerime daha fazla yük biniyor. Koşarken tek amacım hızımı arttırmak değil, eklemlerimin sağlığını da düşünmek zorundayım. Bu nedenle koşuyorsam doğru şekilde koşmalıyım.” dedi. Diz eklemlerine ve tendonlarına çok baskı yapmadan, koşu öncesi ısınarak, koşarken kolları çok hareket ettirmeyerek ve koşu sırasında vücut duruşunu bozmayarak koşmanın antrenman verimliliğini arttırdığı gerçeğini vurgulayan Gethin, koşmanın herkes için faydalı olduğuna değindi.

Sonuç olarak, koşu kardiyo egzersizleri arasında yer alsa da kasları eritmiyor. Ancak bu sorunu yaşamamak için beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekiyor. Doğru beslenerek, doğru zamanda koşarak, koşu kurallarına uyarak siz de amaçlarınıza daha sağlıklı bir şekilde erişebilirsiniz.

Kris Gethin’in Sabah Koşusu

 

Hemen Ara