Antrenman Yaparken Başınız Neden Ağrır ve Nasıl Önlenir?

Spor esnasında neden başınız ağrıyor bilmek ister misiniz?
Antrenman Yaparken Başınız Neden Ağrır ve Nasıl Önlenir?

Tüm isteğinizle Sakarya Spor Salonları arasından seçiminizi yapıp birine kayıt yaptırdınız, hedeflerinize ulaşmakta kararlısınız ve antrenmanlarınızı aksatmaya da hiç niyetiniz yok. Günü gününe antrenman yapıyor ve beslenmenize dikkat ediyorsunuz. Antrenmana tüm enerjinizle başlayıp yavaş yavaş başınızın ağrımaya başladığını fark ediyorsunuz. Öyle bir ağrı ki hem canınız yanıyor hem de antrenmanınızı yarıda kesmek zorunda kalıyorsunuz.

Neden?

Egzersiz yaptığınızda karın içi basıncınız yükselir. Boyun atardamarlarınıza daha fazla kan gider ve doğal olarak kafatası içerisindeki basınç artar. Basıncın artmasının sonucunda da başınız ağrımaya başlar. Aynı zamanda egzersiz yaptığınızda vücudunuz adrenalinle birlikte birçok kimyasal salgılar. Bu salgılar kalp atışlarınızı hızlandırır. Daha sık nefes almaya başlarsınız. Vücudunuzdaki bu değişim de baş ağrılarına neden olabilir. Egzersizler sırasında yaşanan baş ağrısı genellikle zonklama şeklinde hissedilir, başınızın tek tarafını da tamamını da etkisi altına alabilir. Kimi zaman egzersiz sona erdiği zaman da görülebilir. Özellikle kardiyo ve ağırlık kaldırma egzersizlerinden sonra baş ağrısı görülme sıklığının arttığı bilinmektedir.

Sıcak hava koşullarında yoğun ve ağır antrenman yapan kişilerde antrenman nedeniyle baş ağrısı oluşma olasılığı yüksektir. Vücudun susuz kalması durumunda ağrının şiddeti artabilir. Yorgun, kan şekeri düşük ya da migren ağrıları geçmişi olan kişilerin egzersiz sırasında baş ağrısı yaşamaları mümkündür.

Daha Fazla Öğrenin: Egzersizler Sonrası Kas Ağrılarına Elveda!

Çoğu durumda antrenmana bağlı gelişen baş ağrıları zararsız olarak nitelendirilir. Genellikle antrenmandan 6 saat sonra bu ağrılar sona ermiş olur. Zaman zaman 48 saat boyunca devam eden ağrıların da olabileceği bilinmektedir.

Ani Başlayıp Şiddetlenen Baş Ağrılarına Dikkat!

Bazı durumlarda; nadir de olsa egzersize bağlı oluşan baş ağrılarının ciddi sonuçları olabilir. Baş ağrısı aniden başlıyorsa ve bir anda şiddetleniyorsa zaman kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir. Ani oluşup hızla şiddetlenen baş ağrıları beyin kanamasının, tümörlerin ya da merkezi sinir sistemindeki herhangi bir problemin göstergesi olabilir.

Ciddi sonuçları olabilen baş ağrılarına; kusma, bilinç kaybı, boyun ağrısı, çift görme, konuşma zorluğu gibi yan etkiler de eşlik edebilir. Özellikle bilinç kaybı, konuşma zorluğu ve çift görme gibi nörolojik belirtilerin eşlik etmesi halinde zaman kaybetmeden doktorlara başvurulması gerekir.

Sizin de egzersiz yaparken ya da egzersizleri sonlandırdığınız zamanlarda sık sık baş ağrınız oluşuyorsa doktora danışmanızı öneriyoruz. Baş ağrılarınızın ciddi bir nedeni olmayabilir ancak tedbirli olunmasında fayda vardır. Baş ağrılarınızın altında yatan ciddi bir rahatsızlığınız olmasa da doktorların önerdikleri ilaçlar olabilir ve bu ilaçları kullanmak hayat kalitenizi arttırabilir.

Egzersize Bağlı Baş Ağrıları Nasıl Önlenir?

Migren geçmişi olan, yorgun olan ve spora aç gelen kişilerde baş ağrısı oluşma ihtimali oldukça fazladır. Bu kişiler spora başlamadan gerekli önemleri aldıkları takdirde baş ağrısı şikayetlerini azaltabilirler.

Çok sıcak ya da nemli havada ya da rakımı yüksek yerlerde spor yapanlarda baş ağrısı oluşabilir. Bu koşullarda spor yapmanız zaruri değilse antrenmanlarınızı erteleyebilirsiniz.

Yoğun antrenmanlar öncesinde ısınma hareketleri yapmayı ihmal etmemelisiniz. Böylece kan basıncınızın bir anda değil yavaş yavaş artmasını sağlayarak ani baş ağrılarının oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Düzenli antrenman yapıyorsanız uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Günde en az 7,5 saat uyumalısınız. Hem kronik yorgunluk sıkıntısı çekmemek hem de kas onarım sürecinizi hızlandırmak için düzenli uyumaya çalışmalısınız. Böylece egzersizlere bağlı oluşan baş ağrılarından da kurtulabilirsiniz.

Bu öneriler haricinde; alkol ve kafein içeren içecekleri azaltarak bol bol su içerek ve antrenmanlardan önce sağlıklı beslenerek egzersizlere bağlı baş ağrısı oluşma ihtimalini azaltabilirsiniz. 

Bir öceki yazımız da dikkatinizi çekebilir. The Rock 40 Bin Pound Ağırlığındaki Antrenman Ekipmanlarını Yanından Ayırmıyor! başlıklı içeriğe göz atmanızı tavsiye ederiz. 

 

Hemen Ara