Hızlı ve Sağlıklı Kilo Verme Yolları

Bu yazımızda kış aylarının ve hareketsizliğin neden olduğu fazla kilolarından kurtulmak isteyenlere önemli ipuçları sunacağız.
Hızlı ve Sağlıklı Kilo Verme Yolları

Bu sene hem ülkemiz hem de tüm dünya için beklenmedik bir şekilde gelişti. COVID-19 salgını tüm alışkanlıklarımızı, yaşam tarzımızı, önceliklerimizi değiştirdi. Uzun süredir evlerimizdeyiz, zorunlu olmadıkça dışarıya çıkıp yürüyüş dahi yapamıyoruz. Bireysel ve toplumsal sağlığa verdiğimiz önem gereği ister istemez her zamankinden fazla hareketsiz kaldık. Bir de yaz aylarına girdik, haliyle kilo artışlarımızı saklamak zorlaştı. Bu seneyi, bu yaz aylarını gözden çıkarmak da bir seçenek olmadığından iş yine hızlı ve sağlıklı kilo verme yollarını denemeye kaldı. Bu yazımızda kış aylarının ve hareketsizliğin neden olduğu fazla kilolarından kurtulmak isteyenlere önemli ipuçları sunacağız.

1. Kahvaltıda Protein Tüketin

Sabahları kahvaltı yapmak vücuda “evet ben uyandım, artık çalışmaya başlayabilirsin” mesajı göndermenin en kolay yoludur. Elbette kahvaltıda ne tüketildiği de oldukça önemlidir. Sabahları protein tüketerek güne başlamak açlık hormonlarının dengelenmesi ve uzun süreli bir tokluk yaşanması adına oldukça önemlidir. Genç yetişkinlerde yapılan bilimsel bir araştırma sonucunda protein içerikli bir kahvaltının her zamankinden birkaç saat daha uzun süreli tokluk hissine yol açtığını ortaya koymuştur. Bu nedenle hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin sabah kahvaltılarını aksatmaması ve bu öğünlerde protein tüketmesi önerilir. 

2. Yemeklerden Önce Su İçin

Su, vücudumuz için en gerekli bileşiklerden biridir. Vücudumuzun %70’i sudan oluşur ve susuz kalmamız sağlığımızı ciddi anlamda tehlikeye atar. Su içmenin en büyük faydalarından biri de metabolizmayı hızlandırıcı bir etki göstermesidir. Su içen kişilerin 1 – 1,5 saat dahilinde metabolizma hızlarının yaklaşık %30 oranında arttığı yönünde bilimsel gerçeklikler vardır. Yemeklerden önce su içildiğinde mide hacmi kısıtlanır ve az yemek tüketilse dahi tokluk hissine ulaşabilir. Üstelik yeterince sıvı alan kişilerin boşaltım sistemi sağlığı da iyileşeceğinden kilo verme süreci hızlanır. 

3. Şeker ve Rafine Karbonhidratlar Tüketilmemeli

Dünya genelinde obezite hastalığına yakalanan kişi sayısı giderek artıyor. Hareketsiz yaşam tarzı kadar beslenme hataları da aşırı kilo almaya neden olabiliyor. Hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin diyetlerinden şeker ve rafine karbonhidratları mutlaka çıkarması gerekiyor. Bu gıdalar çok çabuk sindiriliyor ve hızlı bir şekilde glikoza dönüştürülüyor. Fazla glikoz hücrelere giriyor ve insülin hormonunun salgılanmasına yol açıyor. İnsülin salınımı artınca da hücrelerde yağ birikmeye başlıyor. Yaz aylarını mümkün olduğunca formda geçirmek için bu tehlikeli gıdalardan uzak durulması gerekiyor. 

4. Intermittent Fasting Yöntemi Denenebilir

Son günlerde magazin basınında sıklıkla duyulmaya başlayan Intermittent Fasting yani “aralıklı oruç” yöntemi hızlı kilo vermek isteyenlerin dikkatini çekiyor. Açlık ve beslenme döngülerini baz alan bu beslenme yöntemi karın bölgesini eritmek isteyenlerde de pozitif sonuçlar ortaya çıkarıyor. Beslenme şeklinin farklı yöntemleri var. Mesela bir kısım her gün 16 saat aç kalıyor, bir kısım haftada 2 gün boyunca bir şey yemiyor, bazıları gündüzleri aç kalırken geceleri dengeli ve büyük bir porsiyon ile besleniyor. Beslenme şekli etkili kilo vermeye neden olabilse de herkes ve her yaş grubu için önerilmiyor. Bu nedenle Intermittent Fasting diyeti yapmadan uzmanlara danışılması tavsiye ediliyor. 

5. Porsiyon Kontrolünü Sağlayın

Kalori hesabı yapmak ya da porsiyon kontrolü sağlamak her zaman sonuç getirmiyor. Çünkü kaloriyi nasıl bir gıdadan aldığınız ya da hangi besinin porsiyonunu kontrol ettiğiniz de kilo verme sürecinde elde edeceğiniz sonuçları değiştirebiliyor. Yine de her zamanki beslenme düzeninizi devam ettirerek kilo vermeyi düşünüyorsanız, porsiyon kontrolü sağlamanız kilo vermenize yardımcı olabilir. Bir de yediğiniz besinlerin kalorisini not alırsanız beslenmenizle ilgili farkındalığınızı yükseltmeyi başarabilirsiniz.

6. Spor Yapmadan Zayıflamak mı?

Kesinlikle önermiyoruz, kilo vermek tek başına beslenme rutinlerinin değiştirilmesi ile elde edilebilecek bir zafer değildir. Kişinin yaşına, genel sağlık durumuna, aktivite düzeyine ve vermek istediği kilo miktarına uygun olarak spor yapması büyük bir zorunluluktur. Daha önce hiç spor yapmayan kişiler uzun yürüyüşler yapabilir, bölgesel fayda sağlayan egzersizlerle elde ettikleri sonuçları iyileştirebilir. Spora ara vermek zorunda olanlar ise eski kondisyonlarına ulaşmak için işi biraz daha sıkı tutarak yeniden form tutabilir.  

Hemen Ara