Koronavirüs Bulaşma Riskini Azaltmanın Yolları

Bu yazımızda, koronavirüsünün bize bulaşma riskini azaltmanın yollarını anlattık.
Koronavirüs Bulaşma Riskini Azaltmanın Yolları

Yeni koronavirüs, dünyayı etkisi altına aldı. Koronavirüs, vücuda girdiğinde solunum yolu hastalıklarına ve ilerlerse akciğerlere yerleşip, solunum yetmezliğine sebep oluyor. Koronavirüs, hızlı bir şekilde yayıldığı için tüm dünya alarm vermiş durumda. Tabii hepimiz, korona virüsünden nasıl korunmalıyız ve nelere dikkat etmeliyiz öğrenmek istiyoruz. 

Gerekmedikçe Evden Dışarı Çıkmayın!

Virüsün belirtilerini göstermiyor olsanız bile unutmayın ki burada, konu sadece sizin hayatınız değil! Etrafınızdaki insanları düşünmeniz, hayatımızı zorlaştıran bu virüse karşı bir birey olarak görevinizi yerine getirmeniz gerekir. Yakın temaslardan uzak durun! Sosyal mesafe kuralına lütfen uyun. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmaların sonucunda, koronavirüs damlacık yoluyla hızlıca ağız, burun ve göz mukozasından bulaşabiliyor. 7’den 70’e herkesi tehdidi altına alan bu güçlü hastalıkla savaşmanın ve kazanabilmenin en önemli yolunun SOSYAL MESAFE kuralına uyup, birbirimizi koruma altına olmak olduğunu unutmayın.

Temizliğe Önem Verin!

Ellerinizi Yıkamayı Unutmayın. Koronavirüse yakalanma riskini en aza indirmemize yardımcı olacak en etkili yöntemlerden biri, kuşkusuz ki temizlik ve hijyendir. Gün içerisinde 1000’den fazla kez yüzümüze dokunuyoruz, belki de bunu hiç farkında olmadan alışkanlıktan yapıyoruz. Alışkanlık haline gelen bu durumu önlemek çoğumuz için zor, hatta imkânsız bile olabilir. Bu nedenle hijyenimize, eskisine göre daha çok dikkat etmemiz gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ellerimizi yıkarken, ellerimizi 20-30 saniye boyunca sabunla iyice temizlememiz gerekiyor. DSÖ, eğer sabuna erişimimiz yoksa dezenfektan kullanmamızı öneriyor. Lütfen temizliğimize önem verelim ve ellerimizi ortak kullanılan herhangi bir yüzeye dokunduğumuzda (bilgisayar, TV kumandası, kapı tokmağı vb. gibi), yemekten önce ve tabii sonra yıkmayı unutmayalım. Özellikle, dışarıdan geldiğimizde ellerimizi ılık su ve sabunla iyice yıkamaya özen gösterelim.

Her Gün Duş Alın. Trakya Üniversitesi Tıp Hastanesi Halk Sağlığı Bölüm Başkanı Dr. Faruk Yorulmaz şu açıklamayı yapıyor: “Mümkünse insanlar her gün veya iki günde bir duş almalı”. Unutmayalım ki hastalıklara karşı verdiğimiz mücadelede önem vermemiz gereken konu, kişisel temizliğimizdir. Ancak sadece vücudumuzun temiz olması yeterli olmaz, aynı şekilde giydiğimiz kıyafetlerin de temiz olmasını sağlamalıyız. Eğer dışarıdan geldiysek, eve girer girmez kıyafetlerimizi çıkarmalıyız ve 60 derece sıcaklıkta normal deterjanla yıkamalıyız.

Ev Temizliği de Alınması Gereken Önlemler Arasında. Kendimiz kadar evimizi de korumaya almalı ve evin temizliğini göz ardı etmemeliyiz. Evdeki her bir eşyayı, yüzeyi elimizden geldiği kadar temizlemeye çalışmalıyız. Örneğin; masalar, kapı tokmakları, lamba anahtarları, mutfak tezgâhları, klozet ve sifon, banyo tezgâhları, çamaşır/bulaşık makinaları, buzdolapları, musluklar ve musluk kolları, elektronik eşyalar (bilgisayar, fare, klavye, telefonlar vb. gibi), koltuklar, mobilyalar, halılar, yastık kılıfları, pencereler vb. gibi evinizde çok temas ettiğiniz eşyaları ve yüzeylerin temizliğinden emin olmalıyız. Gün içerisinde pencereleri açıp evi havalandırmayı da es geçmeyin. Bu sayede ev içerisindeki havanın temizlenmesini sağlarsınız.

Koronavirüse karşı alabileceğiniz ve sonucunda bulaşma riskini en aza indirebileceğiniz diğer önlemler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Güncel Kalmayı İhmal Etmeyin! Kendimizi ve etrafımızdaki insanları korumak ve koronavirüse yakalanma ihtimalimizi düşürmek için doğru bilgiler edinmeli ve bu bilgileri harfiyen uygulamalıyız.

Çocuklarınıza Durumun Ciddiyetini Anlatın! Çocuklar virüse yakalansalar bile semptom göstermeyebiliyorlar ve taşıyıcı olduklarından bizleri enfekte edebiliyorlar. Nu sebeple onların hayatını zindan etmeden kontrollü davrandıklarından emin olmamız gerekiyor.  Çocuklarımıza korona virüsünü uygun bir dille anlatıp, çocuklarımızı doğru ve güncel bilgilerle uyarmalıyız. Almaları gereken önlemlerin neden mühim olduğunu sadece kendileri için değil etrafındakiler için de önem taşıdığını psikolojilerini dengeleyecek şekilde anlatmalıyız.

Hemen Ara