Evde Zaman Geçirmek İçin Yapılabilecekler

Karantina uygulamasında evde kalanlar için yapılabilecekler
Evde Zaman Geçirmek İçin Yapılabilecekler

Gündemde olan koronavirüs nedeniyle çoğumuz zamanımızı evde geçirmek zorunda kalıyoruz. Her gün evde zaman geçirmek kulağa sıkıcı gelse bile hayatımızdaki bu ani değişiklik belki de önceden sahip olmadığımız boş zaman kapısını bizlere açmış olabilir. Boş zamanlarımızı güzel hobiler ve faydalı uğraşlarla doldurabilirsek yaratıcılığımızı, enerjimizi, coşkumuzu ve yaşamdan tatmin duygumuzu arttırmamız mümkün olur. Bu yazımızda sizlere evinizde nasıl zaman geçirebileceğiniz ve neler yapabileceğiniz ile ilgili öneriler sunacağız. Şimdiden keyifli okumalar dileriz...

Yeni Bir Dil Öğrenmek İçin Harika Bir Fırsat

Üniversite ve iş hayatında, sizleri öne çıkarabilecek en önemli kriterlerden biri hiç kuşkusuz ki yabancı dil seviyenizdir. Özellikle birden fazla yabancı dil bilmek sizi, iş hayatınızda başarıya götürebilecek ve vazgeçilmez kılabilecek en önemli ölçütlerdendir. Evde geçireceğiniz zamanı verimli ve hatta eğlenceli kılacak bu fırsatı kaçırmamanızı önerir ve hemen yeni bir dil öğrenmeye başlamanızı tavsiye ederiz. Yabancı dilinizi geliştirmek için internet üzerindeki farklı online kurslara başvurabilir, elde edeceğiniz sertifika ile öğrendiğiniz dili belgeleyebilirsiniz. Öğrenmeyi daha eğlenceli ve verimli kılabilmek için önerebileceğimiz diğer yöntem, yabancı film ve diziler izlemenizdir. Bu sayede gündelik konuşmalara kulak aşinalığı kazanıp, kelime bilginizi daha çok geliştirebilirsiniz.

Kitap Okumak Güzel Bir Alışkanlıktır

Kitaplar etrafınızdaki dünyayı daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Sizlere yeni karakterleri, ortamları, kültürleri, felsefeleri ve fikirleri tanıtarak çevrenize olan bakış açınızı değiştirir, hatta yeni beceriler geliştirmenize bile yardımcı olabilir. Ayrıca düzenli olarak okumak, kelime dağarcığınızı ve anlam bilginizi geliştirmenize yardımcı olarak size iletişim kurma ve özellikle zor geçen iş toplantıları sırasında, bir konuşma yaparken daha etkili bir anlatım becerisi kazanma fırsatı sunar.

Hayal Gücünüzü Geliştirmek İçin Film İzleyin

Herkesin kendine ait bir dünyası vardır. Herkes etrafındaki olaylara, sahip olduğu o dünyanın penceresinden bakar. Bu pencereyi genişletmek bizim elimizdedir. Film izleyerek farklı karakterlerin hayat hikâyelerini ve olaylara yaklaşımlarını gözlemleyerek, farklı düşünce tarzlarını benimseyebilir ve hayatımızda bize yol gösterecek dersler çıkarabiliriz. Film izlemenin bizlere katabileceği diğer özelliğin ne olduğunu biliyor musunuz? Bunun cevabı tabii ki, “Hayal Gücü” dür. Hayal gücümüz, bizleri hayata bağlar ve çalışmalarımızda bizi motive eder. Hayal gücünün önemini bize en güzel Albert Einstein anlatıyor aslında, “Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayal gücü tüm dünyayı kapsar”. Film ve dizi izlemek, hayal gücümüzü geliştirir ayrıca kültürümüzü ve bilgimizi de arttırır.

Egzersiz Yapmayı Sakın Es Geçmeyin

Egzersiz yapmanın hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınıza faydalarından bahsetmemize gerek yok. Boş zamanınızı en güzel biçimde değerlendirmek için her gün evinizde egzersiz yapın. Egzersiz ruhunuzu canlandırarak, günlük stresten uzaklaşmanıza olanak verir. Stresten uzaklaştırılmış aktif bir vücut, daha fazla endorfin salgılayarak, gün içerisinde kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlar. Evde “Boş vaktimi nasıl değerlendiririm?” diye program yapıyorsanız lütfen listenize egzersiz seçeneğini eklemeyi unutmayın. Her gün evde oturmak bizi daha az hareket etmeye zorluyor, bunun neticesinde eklemlerimiz sertleşiyor ve vücudumuzda ağrılara, tutulmalara neden oluyor. Düzenli egzersiz sayesinde bu sertlik ve ağrılar azaltılabilir. Ayrıca egzersiz yaparak, daha parlak bir cilde, fiziksel olarak daha iyi bir duruşa sahip olabilir ve kendinize olan güveninizi arttırmanıza yardımcı olabilirsiniz. Sizden ayrı kaldığımız bu günlerde formunuzu korumak için her gün en az 30 dakika egzersiz yapmanızı öneriyoruz. Hayalinizdeki o muhteşem vücuda ulaşmak için geç kaldığınızı düşünmeyin. Egzersiz yapmanın bağışıklık sisteminizi de güçlendirdiği gerçeğini unutmamanız dileğiyle…

Hemen Ara