Güçlenmenizi Sağlayacak 6 İpucu

Vücudunuzun neler yapabileceğini, neleri başarıp neye dönüşeceğini biliyor musunuz? Gerçekten güçlenmeden mucizelere tanık olamazsınız…
Güçlenmenizi Sağlayacak 6 İpucu

Potansiyelinizin farkına varın, hayatınızda değiştireceğiniz küçük alışkanlıklarla daha iyi bir versiyonunuzu yaratabilirsiniz. Hem fiziksel hem de mental açıdan daha güçlü olmanıza yardımcı olacak önerileri yazımızda bulabilirsiniz.

1. Antrenmanlarınızda Size Özel Stratejiyi Uygulayın

Gerçekten güçlenmek ve aynanın karşısına geçmeseniz dahi kendinizdeki farkı hissetmek istiyorsanız size özel antrenman stratejisini uygulamanız gerekir. Herkesin ihtiyaçları, vücut yapısı, sportif geçmişi ve hedefleri farklıdır. Dolayısıyla doğruluğu genel geçer olarak kabul edilen antrenman stratejilerinden ziyade size özel kurgulanan antrenman düzenini tercih etmelisiniz. Bu konuda önemli bir avantaj elde etmek istiyorsanız kişisel spor antrenörlerinden yardım alabilirsiniz.

Kişisel eğitmenler ile birlikte çalışarak fark edilir sonuçları elde etmek için zaman kazanabilir, beklentinizi karşılayacak derecede güçlenebilir ve tabii ki antrenmanlarınızda sakatlanma riskinizi azaltabilirsiniz. Ağırlık antrenmanlarına da özel olarak yoğunlaşarak gerçek değişimi başlatabilirsiniz.

2. Kendinize Meydan Okuyun

Amacınız güçlenmekse biraz zorluğu göze almalı ve her antrenmanı kendinize meydan okuyacak bir fırsat olarak düşünmelisiniz. Güçlenmenin temel mekanizması kasları strese sokmak olduğu için doğru tekniklerle çeşitli hareketleri bıkmadan usanmadan uygulamalısınız. Yeri geldiğinde her zamankinden daha fazla ağırlık kaldırmalı, büyük kas gruplarınızı çalıştırmayı kesinlikle ihmal etmemeli ve antrenman sonrası dinlenme sürecinin de güçlenmek için çok önemli olduğunu unutmamalısınız. 

Kendinizi zorlayarak, pes etmeyerek ve antrenman düzeninize uyum sağlayarak hedeflediğiniz güç ve dayanıklılık kapasitesine daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

3. Tüm Kas Gruplarınızı Hedefleyin

Vücut geliştirmek, kilo vermek ya da daha fit bir görünüme kavuşmak için spor salonuna giden kişilerden bazıları daha büyük ve güçlü kollar peşinde koşup karın kaslarına yoğunlaşmazlar. Bazıları ise bacaklara ve karın kaslarına odaklanırken kolları ihmal ederler. Kurgu ne olursa olsun birçok kişi eksik tercihler nedeniyle gerçek bir güçlenme yaşayamazlar. 

Gerçek bir güce kavuşmak için aynı antrenman dahilinde olmasa da vücutlarındaki farklı kas gruplarına bir düzen içerisinde odaklanmalıdır. Örneğin bir antrenmanda kollara odaklanılıyorsa bir diğer antrenmanda bacaklara ya da core kaslara yoğunlaşılmalıdır. Antrenmanlar arasına zaman da sokularak tüm vücut çalıştırılmalıdır. 

4. Dinlenmezseniz Güçlenemezsiniz

Güçlenmek ve bu amacınıza mümkün olduğunca hızlı ulaşmak istiyorsanız antrenmanlardan sonra dinlenmek zorunda olduğunuzu bilmelisiniz. Yoğun antrenmanlar sonrası kaslarınızın iyileşmesini ve büyümesini istiyorsanız kendinize dinlenecek zaman ayırmalısınız. Dinlenme sürecinizin önemini fark etmeyip daha hızlı güçlenmek adına antrenmanları art arda yaparsanız kaslarınıza büyüyüp güçlenme fırsatı tanımamış olursunuz. 

5. Beslenmeniz Elde Ettiğiniz Sonuçları Değiştirir

Güçlenmek için antrenman düzeniniz kadar beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Özellikle büyük kas gruplarını çalıştırdığınız günlerde kaslarınıza yakıt sağlamak için mümkün olduğunca çok kalori almalısınız. Elbette her kalori eş değer değildir; beslenmenize sağlıklı yağları, proteinleri ve kompleks karbonhidratları eklemelisiniz.

Temel gıdaları yemekten ziyade vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kaloriyi işlenmiş gıdalardan veya rafine şeker içeren içeceklerden almaya çalışırsanız antrenmanlarınızın katkısını minimize edersiniz. Beslenme dendiğinde aklınıza yalnızca yedikleriniz de gelmemeli, sıvı alımı da bu süreçte oldukça önemlidir. Antrenman sırasında terlediğinizde vücudunuz ciddi anlamda su kaybeder ve hücrelerinizin, kas hücreleriniz de dahil olmak üzere, beslenmek için oksijene ihtiyaç duyar. Yeterince su içerek vücudunuzun sıvı dengesini korumanın yanı sıra kas gruplarınızın daha iyi beslenmesini de sağlayabilirsiniz.

6. Uykunuzdan Ödün Vermeyin

Antrenmanlar arasında dinlenmenin önemi hakkında az önce bilgi verdik, şimdi ise neden uykunuzu aksatmamanız gerektiği ile ilgili birkaç şey söylemek istiyoruz. Egzersiz yaptığınızda kalp atışlarınız, vücut ısınız ve terleme düzeyiniz yükselir. Aynı zamanda sinir sisteminiz ve hormon salınımlarınız da bu süreçte her zamankinden farklılaşır. 

Siz kaslarınızı çalıştırıp onları strese soktukça vücudunuzdaki kortizol seviyesi yükselir. Kortizol stres hormonudur ve faydalıdır; ancak uyku olmazsa kaslarınızı yıkıma sokabilir. Uyuduğunuz zaman vücudunuz kendini onarır, kas ağrıları azalır ve kaslarınız kortizolden bağımsız büyümek için elverişli ortam bulur. 

Daha güçlü ve sağlam bir vücut için Sakarya Spor Salonları ile görüşebilir, size özel spor eğitmenleri eşliğinde hedeflerinize kestirmeden ulaşabilirsiniz.

My_Hulk Tatilya'da

Hemen Ara