Vücut Geliştirme Yarışmasına Girmeden Önce Cevaplamanız Gereken 5 Soru

Vücut geliştirme ile ilgileniyorsanız ve bu alanda bir başarı elde etme isteğiniz varsa mutlaka yarışmalar ilginizi çekiyordur. Peki bir vücut geliştirme yarışmasına katılmak için hazır mısınız?
Vücut Geliştirme Yarışmasına Girmeden Önce Cevaplamanız Gereken 5 Soru

Vücut geliştirme amatör olarak yapıldığı zaman kişinin kendisini daha iyi, sağlıklı, güçlü ve çekici hissetmesini sağlar. Ancak pek çok spor gibi bu alanda da profesyonel olarak var olabilir ve yarışmalara katılabilirsiniz. 

Vücut geliştirme yarışmalarında rekabet etmek her geçen gün daha popüler bir hale geliyor. Sürecin çok heyecan verici, gösterişli ve seçkin olması bu ilginin artışında oldukça etkili. Herhangi bir vücut geliştirme yarışması ortalama olarak bir gün sürse de bu yarışmalara hazırlanmak için oldukça uzun bir hazırlık süreci gerekiyor. 

Bu tür bir yarışmaya dahil olmaya karar verirken pek çok farklı unsuru göz önünde bulundurmanız gerekir. Günün büyüsüne kapılmak ve en iyi olmak elbette ilk etapta size her duruma karşı göğüs gerebileceğinizi düşündürecektir ancak zorlu bir hazırlık sürecine adım atmadan önce detayları göz önünde bulundurmanız gerekir. 

Neden Bir Vücut Geliştirme Yarışmasında Yer Almak İstiyorum?

Bu soruyu kendinize sormanız önemlidir. Pek çok insan için bu sorunun cevabı rekabet etmek isteği, vücudunun şekillenmesi için motivasyon elde etmek gibi farklı duygular barındırır. Bu noktada vücut geliştirme için temelde rekabete ihtiyaç duymanıza gerek yoktur. Sadece kendiniz için de bunu yapabilirsiniz. 

Vücuttaki yağ oranının, bu yarışmaların seviyesinde düşük tutulması sürdürülebilir değildir. Tüm hazırlıklar tek bir gün için yapılır ve siz bedeninizin almasını istediğiniz şekilden uzaklaşıp, farklı bir noktaya ilerleyebilirsiniz. 

Yarışmaya Girmeden Önceki Kas Seviyem Yeterli mi? 

Bir yarışmaya katılmak için yeterli kas kütlesine sahip olmalı, vücut yağ oranını azaltmalı ve sürekli olarak kendinizi ileriye taşımalısınız. Peki bunu nasıl yapacaksınız. Yarışma öncesinde yeterli kas kütleniz varsa yağ oranınızı düşürmek için program yapmanız gerekir eğer kas kütlesi yeterli değilse öncelik kas yapmaya verilmelidir.

Hazırlık İçin Zamanım Var mı?

Vücut geliştirme yarışmalarına hazırlık yaparken oldukça yoğun bir tempoya girmeniz gerekir. Haftanın 5 ya da 6 günü hem ağırlık kaldırma hem de kardiyo odaklı antrenmanlar yapmanız gerekir. Özelleştirilmiş programlar günlük ortalama 2 saat zamanınızı alır. 

Beslenme Programını Sürdürülebilir miyim?

Vücut geliştirme yarışmasına katılmak için en az 2 ay süreyle farklı bir beslenme programı uygulamanız gerekir. Eğer beslenme ile alakalı soru işaretleriniz varsa ve kendinize bu konuda yeterince güvenmiyorsanız tekrar düşünmenizde fayda var. Çünkü vücut geliştirme yarışmalarında başarı elde etmek için sıkı bir beslenme programı uygulamanız gerekir. Bu programda süreklilik sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız bir sorunu daha ortadan kaldırmışsınız demektir. 

Fedakarlık Yapmaya Hazır mıyım? 

Bir yola çıktığınız zaman başarılı olmak istiyorsanız çeşitli fedakarlıklar yapmanız gerekir. Sosyal hayatınızdan ya da aile ilişkilerinizden bu süreçte fedakarlık yapmanız gerekebilir. Yoğun bir antrenman programı, farklılaşmış bir beslenme düzeni ile hayatınızın bir döneminde ciddi değişiklikler yapmanız gerekecek. Bu değişikliklere siz ayak uydursanız bile çevrenizin kolay bir şekilde ayak uydurmasını bekleyemezsiniz. 

Bahsettiğimiz sorular elbette arttırılabilir ya da detaylandırılabilir. Ancak bu tür bir kararı vermek için gerçekten dikkatli bir şekilde düşünmeniz gerekir. Bir yola çıktığınız zaman geri dönmek çok daha zor ve yıpratıcı bir deneyim olacaktır. Doğru soruları sormak, hayatınızdaki önemli insanlara danışmak ve gerçekten ne istediğinize karar vermek vücut geliştirme yarışmaları gibi ciddi emek isteyen organizasyonlara katılmadan önce yapmanı gerekenler arasında yer alır. 

My_Hulk Tatilya'da

Hemen Ara