Vücut Geliştirme ve Ketojenik Beslenme

Vücut geliştirme sürecinde doğru bilinen yanlışları devam ettirmek yerine farklı bakış açılarını incelemek daha başarılı olmanızı sağlar. Ketojenik beslenme ve vücut geliştirme doğru şekilde bir araya geldiği zaman etkili sonuçlar almak mümkündür.
Vücut Geliştirme ve Ketojenik Beslenme

Vücut geliştiriciler arasında yaygın olan düşüncelerden bir tanesi de en iyi görünümü elde etmek için karbonhidrat tüketilmesi gerektiğidir. Ancak başarılı bir vücut geliştirme için karbonhidratların çok az bir etkisi vardır. Vücut kompozisyonunu geliştirmek doğru zamanda doğru miktarda karbonhidrat yemek gibi küçük farklılıklara bağlı değildir. Vücut geliştirmenin 5 önemli kuralı bulunmaktadır.

Vücut Geliştirmenin 5 Önemli Kuralı

Vücut geliştirme dünyası radikal konseptler, farklı destekler ve kulaktan dolma bilgilerle doludur ve bu bilgilerin sonuçlara etkisi %1 ile %2 civarındadır. Yapılması gereken ise yıllarca bilim odağında araştırılmış, denenmiş gerçek vücut geliştirme kurallarını öğrenmektir. En iyi sonuç için bu kurallara sıkı sıkıya uymak, çok çalışmak ve disiplinli olmak gerekir.

Yeterince zorlu çalışın.
Kaslarınıza büyüme için imkan vermeniz gerekir. Yeterince protein alın. Vücudunuzun fonksiyonunu koruması ve kaslarınızın büyüyebilmesi için proteine ihtiyaç duyulmaktadır.

Doğru miktarda kalori alın.

İster yağ yakarken ister kas kütlesini arttırırken doğru miktarda kalori almak önemlidir. Ketojenik diyette kalori alımınızı daha fazla yiyerek ya da daha az yağ tüketerek dengeleyebilirsiniz.

Hormonlarınıza dikkat edin.

Direnç çalışması, dengeli beslenme, yağ asitleri ve sağlıklı uyku testosteron ve HGH hormonlarının seviyelerini arttırmak için gereklidir. Fazla stres vücudun katabolik duruma girerek, enerji için kas yıkımı yapmasına neden olur.

Yeterince su için.

Hem ketojenik diyet hem de egzersiz aşırı miktarda su kaybına neden olur. Eğer kaybettiğiniz sıvı miktarını yerine koyamazsınız performansınız ve iyileşmeniz önemli ölçüde geriler.

Kuralları Ketojenik Beslenme de Uygulama

Vücut Geliştirme Çalışmaları

Her çalışmada aslında hücrelerinize neye adapte olmaları gerektiğini söylüyorsunuz. İşte bu yüzden çalışmalarınızın zorluğunu yavaş yavaş arttırmanız gerekir. Eğer bunu yapmazsanız kaslarınız büyümez. Ketojenik diyete alışma evresindeyken eskisi kadar yoğun bir şekilde çalışamayabilirsiniz. Bunun nedeni o esnada vücudunuzun yeni glikoz seviyelerine alışma evresinde olmasıdır.

Protein Alma

Konu vücut geliştirmek olduğunda protein vücudunuz için en önemli şeylerden bir tanesidir. Doğru miktarda protein almak yetersiz kalori durumunda kas kaybını düşürür ve yeteri kadar kalori alındığında kas kütlesinin artmasını sağlar. Ketojenik diyet için protein çok daha önemlidir çünkü vücuda glikoneojenez ile glikoz sağlanmaktadır.

Doğru Miktarda Kalori

Kalori önemlidir. Az yemek yeme sonucunda kilo kaybından, çok yemek yeme sonucu ise kilo almaktan kaçamazsınız. Birçok kişi için verilmesi gereken kilolar vücut yağından gelmektedir ve kas kütlesi ve kilo yağ ile artmaktadır. Daha iyi bir vücuda sahip olmak ve kilo vermek için yaklaşımınızı değiştirebilirsiniz.

Kas protein sentezini arttırmak için yeterince protein tüketme

Vücudun yağ yakma yeteceğini geliştirmek için karbonhidratları kısıtlama

Kas büyümesini arttırmak için ağırlık kaldırma gibi farklı adımlarla vücut tepkilerinizi farklılaştırabilirsiniz.

Hormonları Optimize Etme

Büyüme hormonu, kortizon, insülin, testosteron ve IGF-1 gibi hormonlar kas ve yağ kütlesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Büyüme hormonu, büyümeyi, hücre yenilenmesini, hücre çoğalmasını hızlandırır ve bunlar vücut geliştirenler için son derece önemlidir. Ketojenik beslenmenin vücut geliştiriciler için ideal olmasının sebeplerinden bir tanesi de karbonhidrat kısıtlaması ve aralıklı oruç ile büyüme hormonlarının seviyeleri artmasıdır.

Su Tüketimi

Su tüketiminin kas kütlesini arttırma ile direkt olarak bir ilişkisi olmasa da sağlık ve özellikle ketojenik besleyen vücut geliştiriciler için büyük önemi vardır. Vücut ağırlığının sadece %2’si kadar su kaybı fiziksel performansın düşmesine, %2,8’i kadar su kaybı ise bilişsel fonksiyonların gerilemesine neden olur. Ketojenik beslenmenin ilk haftasında su kaybı çok kolay yaşanır. Karbonhidrat kısıtlaması sonucu vücut suyu ve sodyumu parçalar. Yeteri kadar su almazsınız keto flu yaşayabilirsiniz.

Hemen Ara