Kaybedilen Kaslar Geriye Gelir mi?

Kas kaybı oldukça ciddi bir sorundur. Kas kaybını önlemek ve kaybedilen kaslarını geri kazanmak için beslenme ve egzersiz planlamasına önem vermek gerekir.
Kaybedilen Kaslar Geriye Gelir mi?

Kas kaybı kimsenin yaşamayacak isteyeceği bir durumdur. Sağlıksız bir şekilde kilo vermenin, düzensiz ve yetersiz beslenmenin sonucu olarak kas kaybı yaşanabilir. Kaybedilen kasların geri kazanılması için oldukça dikkatli davranılması gerekir. İyi bir beslenme programına ek olarak düzenli spor kas kaybının telafi edilmesi açısından çok önemlidir. 

Kas Kaybı Neden Olur? 

Kas kaybının ortaya çıkması için kas yıkımının başlaması yani atrofi gerçekleşmesi gerekir. Bunun meydana gelmesinin pek çok nedeni olabilir. Kas yıkımı temel olarak vücudun enerji elde etmek için kas hücrelerini parçalamaya başlaması ile meydana gelir. Bununla birlikte az egzersiz yapmak ya da hiç yapmamak; düzensiz yaşamak; aşırı stres gibi nedenlere bağlı olarak da kas kaybı yaşanabilir. Kas sadece bizi fit gösteren bir yapı değildir, kalbimizden ciğerlerimize kadar pek çok organımızın çalışması kaslara bağlıdır. Kas kaybının hayati öneme sebep olduğunu hiçbir zaman unutmamak gerekir. 

Kaybedilen Kaslar Nasıl Kazanılır? 

Kas kaybının önlenmesi ya da yeniden kas kütlesinin artması için öncelikle bu duruma sebep olan etmenleri incelemek gerekir. Çok spor yapmak, düşük kalorili beslenmek, yanlış besinleri tüketmek ya da düzensiz yaşamak gibi nedenlere bağlı meydana gelen kas kaybını geri döndürmek için yaşam şeklini düzenlemek önemlidir. 

Kalori Açığına Dikkat Edin 

Kilo vermek için şok diyet, mucize diyet gibi insanı günlerce aç bırakacak diyetler yapmamaya özen gösterin. Eğer metabolizmanız için doğru olmayan bir beslenme şekliniz varsa kas kaybını önlemek için değiştirmeniz gerekir. Bununla birlikte kaybedilen kasların geri kazanılması için de beslenmenin bir uzman tarafından incelenmesi önemlidir. Kilo vermek isteyenler için haftada 1 kilogramdan fazla kaybetmek Dünya Sağlık Örgütü tarafından sağlıksız olarak nitelendirilmektedir. Günlük olarak tüketilmesi gereken kalori miktarını hesapladıktan sonra bir doktor önerisi olmadan 500 kaloriden fazla kalori açığı oluşturduğunuz zaman kas kaybetmeye başlayabilirsiniz. Bu nedenle beslenme programınızı ya çok emin adımlarla yapmalı ya da mutlaka bir uzmandan destek alarak yapmalısınız. Kalori açığı yaratırken günlük makrolarınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Kilogram başına protein tüketimini düzenli olarak takip etmeli ve günlük protein alımınızı dengede tutmalısınız. 

Düzenli Egzersiz 

Düzenli egzersiz yapmak sağlıklı yaşamanın temel taşlarından birisi. Kas kaybının söz konusu olduğu durumlarda da beslenme ile birlikte egzersizin önemini görmek mümkün. Düzenli olarak spor yapan ve kaslarını çalıştıran kişilerde kas kaybını azaltmak ve kaybedilen kasların geri kazanılmasını sağlamak mümkün. Tüm kasları çalıştıracak egzersizlere yönelmek bu noktada yapılabilecek iyi tercihlerden birisi. Çok fazla egzersiz yaparsanız kas yıkımına neden olabilirsiniz. Özellikle ağırlık antrenmanı yapan kişilerin beslenmeleri ile egzersizleri arasında hassas bir denge kurmaları gerekiyor. Uzun süre çalışmak size kas kazandırmaz, düzenli çalışmak ise çok daha etkili sonuç verir. Kas gücü ile çalışan kişilerin neden mükemmel vücutları olmadığını düşündüğünüz zaman uzun süreli egzersizlerin faydasız olduğunu daha rahat göreceksiniz. İstikrarlı yapılan spor sayesinde kaybedilen kaslar geri kazanılabilir. 

Tüm bahsettiklerimize ek olarak hızlı kilo vermeye bağlı kas kaybı yaşayanların mutlaka bir uzman ile görüşmeleri gerektiğinin altını çizmemizde fayda var. Kas kaybı uzun vadede ciddi sonuçları olabilecek bir sorun olduğu için mutlaka müdahale edilmesi gereken bir durum. Bu müdahalenin de kişiye özel olarak bir uzman tarafından yapılması en sağlıklı sonucun alınması açısından önemlidir. 

Hemen Ara