Karın Kaslarının Belirginleşmesini Etkileyen Faktörler

Karın kaslarını ön plana çıkarmak pek çok insanın hayali. Bu hayali gerçekleştirmek için istikrarlı ve iradeli olmanın yanı sıra doğru adımları atmak da çok önemli.
Karın Kaslarının Belirginleşmesini Etkileyen Faktörler

Herkes güzel gözüken karın kasları olmasını istese de bu görünüme çok az insan sahip oluyor. Her insanın karın kası var ve bu kasların görüntüsü o çok arzulanan six pack şeklinde. Sadece vücuttaki yağ oranına ve kasların çalıştırılmasına bağlı olarak insanlarda ortaya çıkan bu görünümü elde etmek için özellikle dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. 

Kasları Çalıştırın 

Karın kaslarını ortaya çıkarabilmek için vücut yağ oranını düşürürken eş zamanlı olarak kasları çalıştırmak gerekiyor. Kasları çalıştırmadığınız zaman ortaya sıska bir görünüm çıkar. Yağ oranının tek başına azalması hiçbir zaman yeterli değildir. Bu nedenle düzenli olarak egzersiz yapmak gerekiyor. Karın kaslarının ortaya çıkarmak için sadece mekik çekmek ya da tırmanış hareketleri yapmak yeterli olmayacaktır. Bütün vücut kaslarının çalışması süreçte daha hızlı ilerlemenizi sağlar. Bölgesel kas çalıştırmak vücut yağ oranına sanıldığı kadar yüksek etkide bulunmaz. Ancak tüm vücudu çalıştırarak yağ oranını da düşürebilir bu sayede karın kaslarını da çalıştırmış olduğunuz için başarılı sonuç alacaksınız. 

Kardiyo Yapın 

Sadece karın kası egzersizleri ile ilerlemeye kaydedemeyeceğinizden bahsetmiştik. Kasları toplu olarak çalıştırırken kardiyo yapmak size avantaj sağlar. Size özel olarak hazırlanan bir kardiyo programı ile kısa sürede etkili sonuçlar alabilirsiniz. Suat, deadlift, mountain climbing gibi hareketlere ek olarak spor hocanız ile iletişime geçerek farklı hareketleri de programınıza dahil edebilirsiniz. Karın kaslarını ön plana çıkarmak isterken vücudunuz geri kalanını göz önünde bulundurmazsanız en başından hayalleriniz karşısında bir mağlubiyet almış sayılırsınız. 

Isınma ve Esneme 

Karın kaslarını belirginleştirmek isterken kendinizi sakatlayabilirsiniz. Bu nedenle de tek başına karın kası güçlendiren hareketlerden uzak durmanız önemlidir. Tüm vücut egzersizler kas yapısını güçlendirmek ve yağ oranını azaltmak için tercih edilse de bu egzersizleri de ısınma ve esneme hareketleri ile desteklemek önemlidir. Bel, boyun ve kalça bölgesinde sakatlıklar yaşamamak için tüm egzersizlerinizi ısınma ile başlatmalı ve esneme ile bitirmelisiniz. Bu sayede karın kaslarının belirginleşmesini sağlarken vücudunuzu da korumuş olursunuz. 

Yağ Oranı 

Kaslı görünümün ortaya çıkması için vücut yağ oranının düşük olması gerekir. Özellikle de six packlerini ön plana çıkarmak isteyen insanların yağ oranına özellikle dikkat etmeleri gerekiyor. Pek çok insan kaslı bir görünüm için kasları çalıştırmanın yeterli olacağını düşünse de aslında yağ oranı çok daha büyük bir öneme sahip. Kaslar ne kadar çalışırsa çalışsın yağ oranı azalmazsa; kaslar yağ tabakasının altında kalacağı için istenilen görünüme ulaşmak neredeyse imkansız olacaktır. Karın kaslarını belirginleştirmek isteyen insanların vücut yağ oranlarının %10’un altına düşürmesi gerekiyor. Düzenli sporun yanı sıra beslenmede yapılacak değişikliklerle de yağ oranını düşürmek mümkün. %20’nin altındaki yağ oranı insan vücudu için sağlıklı kabul edilse de karın kasları için çok daha iyisine ihtiyacını var. Bu nedenle yağ oranını düşürecek bir beslenme programına da ihtiyaç duyabilirsiniz. Kalori ve gerekirse makro saymak yağ oranı düşürürken tercih edilebilecek yöntemler arasında yer alıyor. Makro hesabı da kişinin kilosuna, yaşam şekline, boyuna, yağ oranına bağlı olarak yapılıyor. Bu hesaplamada günlük kalori miktarında karbonhidrat, yağ ve protein tüketimi detaylandırılıyor. Makro hesabına bağlı kalarak kalori saymak yağ oranını düşürürken çok daha başarılı sonuç elde etmenizi sağlar.

Hemen Ara