Vücuttaki Fazla Su Nasıl Atılır?

Vücutta fazla su birikmesi pek çok insanın yaşadığı sorunlardan birisi. Bu sorunu yaşam tarzında ufak değişiklikler ile ortadan kaldırmak ise mümkün.
Vücuttaki Fazla Su Nasıl Atılır?

Vücutta aşırı su birikmesi ödem olarak da bilinir. Dokuda normalden daha fazla su birikmesi durumu olarak da açıklanan ödem oluşumlarının ortaya çıkma nedenleri farklıdır. Vücuttan ödem yani fazla su atılması için yapılması gerekenler eğer farklı bir rahatsızlık yoksa doğru beslenme ve düzenli spor yapmaktır. Bazı temel konulara dikkat edildiği sürece vücuttaki fazla su rahatlıkla atılır.

Ödem Arttıran Besinler

Karbonhidrat açısından zengin besinler vücuttaki su tutulma miktarını arttırıyor. Makarna, pilav, patates gibi besinler açısından zengin bir beslenme düzeniniz varsa vücudunuz fazla su tutuyor olabilir. BU tür besinlere ağırlık verilen beslenme rutini vücut açısından çok da sağlıklı olmadığı için lif açısından zengin gıdalara yönelmek, sebze tüketimini arttırmak vücuttaki fazla sudan kurtulmak için oldukça etkili olacaktır.

Tuz Tüketimine Dikkat

Tuz vücutta fazla su tutulmasına neden olur. Türkiye’de tuz tüketimin oranı günlük ihtiyacın yaklaşık olarak 3 katı daha fazla olduğundan tuza bağlı ödem oluşumuna çok sık rastlanır. Tuzu kontrollü bir şekilde kullanmak vücuttaki fazla suyun atılmasında etkili bir yöntem olacaktır. Tuz tüketimini azaltmak sofradaki tuzu kaldırmak ile mümkün olmayabilir. Bu süreçte yediğiniz gıdaların içerisindeki tuz oranına göre hareket etmeniz daha doğru olacaktır. Paketlenmiş gıdalar, kurutulmuş et ya da pastırma gibi katkı maddesiz olduğu için bol bol tüketilebileceği düşünülen besinler yüksek tuz içerdikleri için vücutta ödem oluşmasına neden olabilirler.

Bol Su İçin

Sıvı tüketimi ile su tüketiminin çok sık karıştırıldığını biliyoruz. İnsanlar gün boyunca içtikleri tüm sıvıları göz önünde bulundurarak yeterli su tüketimi yaptıklarını düşünüyorlar. Oysa kahve, kola ya da çay gibi sıvıların tüketilmesi kesinlikle vücudun ihtiyacı olan suyu karşılamak için yeterli olmuyor. Aksine bu tür sıvıların vücutta ödem oluşturmaması için günlük su tüketimini arttırmak gerekebiliyor. Ödem vücutta fazla suyun tutulması anlamına gelse de ödemden kurulmak için mutlaka su içmeniz gerekiyor. İçme suyu olarak sıvı almak ödem oluşumunu azaltırken diğer sıvılar sadece vücuttaki ödemin artmasına neden oluyor.

Düzenli Hareket Edin

Düzenli spor yapmak terlemeyle beraber vücuttaki fazla ödemin atılmasında oldukça etkilidir. Hareketsiz kişilerin vücudunda fazla su yani ödem oluşumu düzenli spor yapan kişilere kıyasla oldukça yüksektir. Bir insanın vücudunda bazen 3-4 kilograma kadar fazla su bulunabilir. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli spor yapmak da ödemden kurtulmak için gereklidir.

Ödem Attıran Besinler

Ödeme arttıran besinler olduğu kadar vücuttan atılmasına yardımcı olan besinlerde var. Bu nedenle ödem sorunu olduğunu düşünen kişilerin beslenme planlarına bu tür yiyecekleri eklemesi önerilmektedir. Maydanoz, yeşil çay, ananas, kiraz sapı, nar, limon ödem atmada yardımcı olan yiyeceklerden bazılarıdır.

Uyku Düzeni

Son yıllarda yaratıcı ve başarılı insanların çok az uyuduğuna ilişkin pek çok içerik ortaya çıksa da aslında uykunun çok daha kişisel bir ihtiyaç olduğunun unutulmaması gerekiyor. Yetişkin bir insanın ortalama olarak 7 saat uyuması uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. 7 saatlik uyku herkes için yeterli olmayabileceği gibi aynı zamanda bazı kişilere fazla da gelebilir. Uyku düzeninin tamamen kişisel olarak organize edilmesi ve kişinin sağlıklı bir uyku uyuması ödem oluşumun azalmasında etkili oluyor.

Stresi Uzaklaştırmak

Stres pek çok fiziksel soruna sebep olduğu gibi ödeme de neden olabiliyor. Stres seviyesinin artması hormon düzeylerine etki ettiği için ödem oluşumu meydana gelebiliyor. Stresi hayattan uzaklaştırmak sağlıklı yaşam için vazgeçilmezken aynı zamanda vücuttaki fazla suyun atılması içinde önemli bir katkı sağlıyor.

Hemen Ara