Kış Aylarında Kilo Almanızı Engelleyecek Beslenme Tavsiyeleri

Kış aylarında beslenmeye dikkat etmek her zaman olduğundan daha önemlidir. Kışa özel beslenme tavsiyeleri ile sağlıklı bir kış geçirebilirsiniz.
Kış Aylarında Kilo Almanızı Engelleyecek Beslenme Tavsiyeleri

Kış aylarında insan vücudu kilo almaya daha yatkındır. Bu durumun temel nedeni vücudumuz sıcaklığını korumak için yağ hücresi üretimine kış aylarında daha yatkın olmasıdır. Kış aylarında metabolizma hızı azalırken aynı zamanda karbonhidratlı ve yağlı besinlere yönelim artar. Bunlara ek olarak kış aylarında insanların toplam hareket süresinin azaldığı da göz önünde bulundurulduğu zaman kış aylarında kilo almak neredeyse kaçınılmazdır. Ancak bu aylarda hem sağlığı korumak hem de fit kalmak için alınabilecek bazı önlemler bulunuyor. Hem kilo kontrolü sağlamak hem de kış aylarında artan sağlık sorunlarına karşı önlem almak için kış için beslenme tavsiyeleri hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Kalori Kontrolüne Dikkat

Kış aylarında artan karbonhidrat ve yağ alımını kontrol altında tutabilmek için mutlaka makro takibi yapmak gerekir. Vücuda ihtiyacından fazla karbonhidrat ve yağ verdiğiniz zaman bu durum sonucunda kilo alımı meydana gelir. Özellikle kışın karbonhidrat alımının artması ile birlikte meydana gelen kilo alımlarının önüne geçmek için makro hesaplaması yapmak ideal olacaktır. Makro hesaplaması genellikle ketojenik ya da düşük karbonhidratlı beslenme tiplerinde yaygın olsa da bazal metabolizmaya uygun, doğru oranlarda dağıtılmış bir marka hesabı kışın kilo almaya engel olur.

Su İçmeye Özen Gösterin

Kış aylarında yaz aylarına kıyasla çok daha az su tüketilir. Ancak bu beslenmede yapılan temel bir hatadır. Vücudun günlük su ihtiyacı kışın azalmaz. Yazın hava sıcaklığına bağlı olarak artan su tüketimi vücutta ödem oluşmasına engel olurken kışın azalan su tüketimi ile birlikte ödem artışı meydana gelir. Ayrıca su tüketiminin azalması bağışıklık sisteminin zayıflamasında etkili olabileceği için bu konuda hassas davranılmalıdır.

Meyve- Sebze Tüketimi

Kış aylarında meyve sebze tüketimini kontrollü bir şekilde devam ettirmek oldukça önemli. Bu aylarda bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasının önemi bir nebze daha artıyor. Portakal, mandalina, brokoli, havuç, karnabahar ve E vitamini açısından yoğun yeşil yapraklı sebzeler bu aylarda daha çok tüketilmeli. Sebze- meyve tüketiminde ağırlık sebzelere verilmelidir. Özellikle günlük C vitamini ihtiyacının belirli bir seviyede olduğu ve fazlasının gereksiz olduğu unutulmamalı; portakal, mandalina ve greyfurt gibi meyvelerin porsiyon hesabı doğru yapılmalıdır.

Bitki Çayları Tercih Edin

Kış aylarında tüketilen sıcak içeceklerin pek çoğunun kalori bombası olduğunu görebiliriz. Boza, sıcak çikolata ve salep bu aylarda en yoğun şekilde tüketilen, bol kalorili ve karbonhidratlı içecekler arasında yer almaktadır. Bu tür yoğun kalori içeren sıcak içecekler yerine ıhlamur, adaçayı, yeşil çay gibi kalorisi oldukça az olan, ödem atıcı etkisi bulunan daha sağlıklı bitki çaylarını tercih etmek doğru olacaktır. Bu bitki çaylarını tatlandırmak istediğiniz zaman şeker yerine bal kullanmak da hem bağışıklık sistemi hem de sağlıklı karbonhidrat alımı açısından güzel bir tercihtir.

Balık Mevsimini Kaçırmayın

Kış aylarında avlanma yasaklarının kalkması ile birlikte balık sezonu resmen açılır ve her yerde taze, ucuz ve leziz balık bulmak mümkün olur. Oldukça sağlıklı bir protein kaynağı olan balık aynı zamanda içeriğinde bulunan sağlıklı yağlar ve mineraller sayesinde sağlıklı, doyurucu ve besleyici bir öğün seçimi olacaktır. Kış aylarında haftada 2 kez balık yenmesi uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Ancak kilo kontrolü sağlamak ve balığın besin değerlerini korumak açısından kızartmadan kaçınmak iyi bir tercih olacaktır.

Probiyotik Tüketimi

Kış aylarında bağışıklığı arttırmak açısından probiyotik besin tüketimi pek çok uzman tarafından tavsiye edilmektedir. Kefir ya da yoğurt gibi bağırsak florasında faydalı bakterilerin artmasına yardımcı olacak besinler, bağışıklığın artmasını sağlarken aynı zamanda vücudun vitamin ihtiyacını da etkili bir şekilde karşılar. Evde hazırlayabileceğiniz ya da güvenilir firmalardan satın alabileceğiniz yoğurt ve kefir kış menüsünde her gün belirli miktarda olmasına özen gösterilmesi gereken sağlıklı besinler arasında yer almaktadır.

Hemen Ara