Fitness Dünyasının Mitleri ve Gerçekler

Şimdiye dek size söylenen her şeyi unutun, mitlerden ve gerçeklersen bahsedeceğimiz bu yazımızda çok ilginç bilgiler paylaşacağız.
Fitness Dünyasının Mitleri ve Gerçekler

Fitness programlarına yeni başlayanlar her duyduklarını zihinlerine kazımaya meyilli olurlar. Onlardan daha deneyimli ya da daha kaslı bir vücuda sahip olan kişilerin söylediklerini sorgulamadan kendi gerçeklikleri kabul ederler. Ancak fitness yapanlar arasında öyle mitler vardır ki, tekrar tekrar çürütülmesi bile mitin yarattığı etkiyi sarsmayı beceremez. Yine de biz de bir deneyelim dedik; mitler ve gerçekleri sizinle paylaşmak istedik.

Mit: Protein Barları Yararlı Atıştırmalıklardır

Gerçek: Paketlenmiş Hiçbir Gıda Yararlı Değildir

Herhangi bir gıdanın yararlı olabilmesi için o gıdanın mümkün olduğunca doğal olarak tüketilmesi gerekir. Protein barlarının besleyici değerleri sporcular için uygun olsa da bu ürünler yüksek derecede işlenmiştir. Dolayısıyla fitness yapan sporcuların ara öğünlerinde tercih edebilecekleri atıştırmalıklar arasında yer almamalıdır. Tabi ev yapımı protein barları tüketilecekse, o zaman hiçbir sorun yok!


Mit: Sebze Tüketerek Kas Yapılmaz

Gerçek: Dengeli Beslenme Kas Yapar

Kas yapmak isteyenlerin üç temel şartı yerine getirmesi gerekir. Düzenli egzersiz yapılırsa, yeterince kalori alınırsa ve kas gelişimini destekleyen besinler tüketilirse kas yapılabilir. Birçok sebze karbonhidrat, mineral ve vitamin değerleri açısından oldukça tatmin edicidir. Dengeli beslenildiğinde sebze tüketenler de kas yapabilir!

 


Mit: Sağlıklı Olmak İçin Meyve Tüketilmelidir

Gerçek: Sebzeler Meyvelerden Çok Daha Besleyicidir

Sebzeler meyvelere oranla daha çok vitamin, mineral ve antioksidan içeriyor. İki besin grubu arasındaki fark barındırdıkları kalorilerin farklı olması. Meyveler sebzelere oranla daha çok kalori ve früktoz barındırıyor. Diğer bir deyişle çok fazla meyve tüketmek yağsız kaslara elveda demek anlamına geliyor.


Mit: Karbonhidratlar Zararlıdır

Gerçek: Kas Yapmak İsteyenlerin Karbonhidratlara İhtiyacı Olacaktır

Karbonhidratlardan sık sık, farklı platformlarda zararlı diye bahsedilse de kas yapmak isteyenlerin beslenme düzenlerine karbonhidrat eklemeleri gerekir. Yoğun antrenmanlar sırasında vücuda enerji veren karbonhidratlar aynı zamanda beyin sağlığı için de önemlidir.


Mit: Yağ Yakıcı Kullananlar ve Antrenman Yapanlar İstediklerini Yiyebilirler

Gerçek: Yok Öyle Bir Dünya!

Yağ yakıcı kullananlar ve yoğun antrenman yapanların diledikleri her şeyi yiyebilecekleri ve buna rağmen formlarını korumaya devam edecekleri düşüncesi tam bir mittir! Aslı astarı yoktur, emeklerinizi boşa harcamayın!


Mit: Kalsiyum İhtiyacı Süt ve Süt Ürünlerinden Karşılanmalı!

Gerçek: Vegan Besinlerinden de Kalsiyum Alabilirsiniz

Kalsiyum almak için tek kaynak süt ve süt ürünleri diğer bir deyişle hayvansal gıdalar değildir! Veganların tükettiği brokoli ve susam gibi yiyeceklerden de kalsiyum alınabilir. Tek sorun vegan yiyeceklerden yeterli oranda kalsiyum alabilmek için bu gıdaları fazlaca tüketmek gerektiğidir. Bu noktada takviyelerin yardımına (doktorlara danışmadan kullanmayın) başvurulabilir.


Mit: 40 Yaşından Sonra Erkekler Kas Yapamaz

Gerçek: Mücadele Gerektirse de Mümkün

Erkeklerin 40 yaşından sonra testosteron seviyelerinin azalmasına bağlı olarak kas yapamayacaklarına dair genel bir yargı vardır. 40 yaşındaki erkekler kas yapabilirler, sadece geçmiş yıllara göre daha çok çaba harcamaları ve bu sürece daha çok odaklanmaları gerekir.


Mit: Ne Kadar Terlersen O Kadar Yağ Yakarsın

Gerçek: Maalesef!

Vücudun ısısını dengelemek için salınan ter maalesef ki buharlaşıp uçan fazla yağların habercisi değil! Yine de aktif olmak yağlardan kurtulmanın ilk aşaması, vazgeçmek yok!

Hemen Ara