Zumba Dansının Şaşırtıcı Faydaları

Hem kadınların hem de erkeklerin favori dansları arasında yer alan zumba, şaşırtıcı faydaları ile giderek popüler hale geliyor. Sakarya Spor Salonları bünyesinde de düzenlenen zumba eğitimleri sunduğu faydalarla dikkat çekiyor.
Zumba Dansının Şaşırtıcı Faydaları

Dans ve aerobik egzersizlerini birleştirerek yeni bir dans fitness programı olarak 1990’lı yıllarda hayatımıza giren zumba şaşırtıcı faydaları ile yeniden popülerleşiyor. Farklı yaş gruplarına, hedeflere ve genel sağlık durumuna göre düzenlenebilen zumba programları her yaştan kişiye sağlık aşılıyor. Bu yazımızda zumba danslarının gizli kalmış faydaları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Zumba Dayanıklılığı Arttırıyor

Normal egzersizler sırasında sürekli hareket halinde olmak neredeyse imkansızdır. Kuvvet antrenmanlarında en dayanıklı sporcular bile bir noktadan sonra ara vermek zorunda kalır. Zumba dersleri sırasında ise ara verilmez, müzikle birlikte yaklaşık 1 saat süren zumba eğitimleri sırasında kişi sürekli hareket halinde kalır; hem sosyalleşir hem de bedeni daha dayanıklı hale gelir.

Zumba Duruşu Düzeltiyor

Zumba hareketlerini incelerseniz içerisinde samba, salsa ve mambo gibi dansların figürleri olduğunu; diğer bir deyişle zumbanın vücudun alışkın olmadığı hareketler barındırdığını görebilirsiniz. Zumba yapanların sırt kasları ve core kasları sürekli çalıştığı için duruşları da düzelir. Uzmanlar da duruş bozukluğu olan kişilere, genel sağlık durumları uygun olduğu takdirde, zumba dansını önerebilir.

Zumba Özgüvene İlaç Gibi Geliyor

Kalabalık bir sınıfta dans etme fikri başlangıç aşamasında tedirgin edici olabilir, yine de grup üyeleri ile tanıştıktan sonra zumba dersleri hayatınızı değiştirebilir. Sosyal bir ortam içerisinde dans arkadaşlarınızla birlikte dans figürlerini gerçekleştirmek özgüveninize çok iyi gelecektir. Topluluk içerisinde kendinizi ifade etmekte zorlanıyorsanız zumba derslerini denemenizi öneriyoruz.

Zumba Koordinasyonu İyileştiriyor

Gençlik yıllarında kendiliğinden, olması gereken ve doğal bir yetenek olarak görülen koordinasyon, yaşın ilerlemesi ile birlikte eksilince kişilerin günlük hayatını kabusa çevirebiliyor. Yaşlandıkça koordinasyon azalıyor ve denge kayıpları başlıyor. Zumba ise dengeyi ve koordinasyonu arttırmasıyla ileri yaşlardaki kişilerin dahi hayatını güzelleştirebiliyor.

Zumba Tüm Vücudu Çalıştırıyor

Fitness ve dansın en mükemmel birlikteliği olarak tanımlanan zumba, vücuttaki hemen hemen tüm kasları çalıştırıyor. Üstelik kasları zorlamadan kuvvetlendiriyor. Dolayısıyla vücut hatları belirginleşiyor, kaslar toparlanıyor ve vücut çok daha fit bir hale geliyor.

Zumba Sosyalleştiriyor

Zumbanın en önemli katkılarından biri de şüphesiz sosyalleşmeye olan etkisidir! Aynı yaş grubundan yeni arkadaşlar edinmek için ideal bir çalışma ortamı yaratan zumba derslerine katılıp arkadaş edinmeyen kimse yok desek yalan söylemiş olmayız! Eğlenceli ve faydalı zaman geçirmek isteyenlerin tercihi olan zumba, etkileşime geçmek isteyen kişilerin de yardımına koşan bir aktivite olarak değerlendiriliyor.

Zumba Metabolizmayı Hızlandırıyor

Sürekli hareket halinde olduğunuz zumba dersleri sırasında fazlasıyla kalori harcarsınız. Kan basıncınız artar, hücrelerinize her zamankinden çok oksijen ve besin iletilir, kaslarınız beslenir ve zamanla vücut yağ oranınız azalır. Metabolizmayı da hızlandıran bu dans sayesinde ders sonrasında bile kalori yakmaya devam edersiniz!

Zumba Her Seviyeye Kucak Açar

Az önce de bahsettiğimiz gibi zumba dersleri yaş gruplarına ve seviyeye göre düzenlenir. Dolayısıyla zumba eğitimine başladığınızda çok geride kalmış olmaktan endişe duymanıza gerek kalmaz. Sizinle aynı seviyedeki diğer dansçılarla eşit şartlar altında eğitime başlayabilirsiniz!

Hemen Ara