Spor Kıyafetleriniz Performansınızı Etkiliyor!

Spor salonundaki performansınızla ve spor yaparken aldığınız verimle spor kıyafetlerinizin ilgisi olduğunu biliyor musunuz? Birçok kişinin görmezden geldiği bu gerçeğin detayları yazımızda sizleri bekliyor.
Spor Kıyafetleriniz Performansınızı Etkiliyor!

Yaptığınız antrenmanların verimliliğini seçtiğiniz spor kıyafetleri etkiliyor olabilir! Hayır, şaka yapmıyoruz. Daha önce de mutlaka duymuşsunuzdur spor yaparken seçtiğiniz kıyafetlerin önemli olduğunu, ancak nedenleri noktasında yeterli detaylarla karşılaşma ihtimaliniz düşük olduğu için bu yazımızda bu konuyu derinlemesine değerlendireceğiz.

1. Doğru Spor Kıyafeti Seçimi Özgüveninizi Ateşler

Bilişsel alandaki çalışmalar iş yerinde seçilen kıyafetlerin personeller üzerinde pozitif bir etki yarattığını ve personellerin özgüvenlerini arttırdığını ortaya koymaktadır. İşin ilginç kısmı aynı kural spor yapanlar için de geçerlidir. Spor yaparken doğru kıyafetleri seçen ve o kıyafetlerin içinde iyi göründüğünü hissedenlerin antrenmanlar sırasında özgüvenlerinin arttığı yapılan çalışmalar sonucunda da doğrulanmıştır. Elbette demek istediğimiz iyi göründüğünüz kıyafetler içerisinde kendinizi istediğiniz kadar zorlayabileceğiniz değil! Sadece doğru kıyafet seçtiğinizde yanlış kıyafet tercihi yaptığınız zamanlara göre kendinizi daha iyi hissedeceğinizi öne sürüyoruz. Denemeye var mısınız?

2. Doğru Kıyafet Seçimi Performansınızı Arttırır

Profesyonel yüzücüler için poliüretandan üretilen vücut mayolarının yasaklandığı gerçeği bize spor kıyafetlerinin performans üzerindeki etkisi hakkında çok güçlü mesajlar veriyor. Profesyonel yüzücüler arasında haksız rekabete neden olduğu düşünülen bu kıyafetlerin yarışmalarda giyilmesi yasak, ancak antrenmanlarda giyilmesinin performansı arttırdığı iddia ediliyor. Yüzme sporundan günlük aktivitelere döndüğümüzde ise kıyafetlerin önemi bir kere daha ortaya çıkıyor. Koşuya çıkan sporcuların ter emme özelliğine sahip pamuk tişörtler giymeleri ve ayak sağlıklarını iyileştirip koşu performanslarını arttıran özel koşu ayakkabıları tercih etmeleri gerekiyor. Nasıl ki futbol oynarken sıradan bir ayakkabının giyilmemesi gerekiyor aynı şekilde koşu ile ilgilenenlerin de standart özellikte bir ayakkabı ile antrenman yapmamaları öneriliyor.

3. Spor Ekipmanları Yaralanmaları Önlüyor ve Ek Koruma Sağlıyor

Sakarya spor salonları antrenmanlarınızda mevsime uygun giyinmeseniz de ideal ortam koşulları sağlandığından bir zararınız olmaz. Ancak açık havada spor yapmaya karar verirseniz mevsime uygun spor ekipmanları ve spor kıyafetleri tercih etmelisiniz. Kış soğuğunda şort ve atletle; yaz sıcağında ise şapkasız spor yaptığınızı düşünsenize! Spor yaparken kendinize zarar vermemek için mevsim şartlarını göz önünde bulundurmalı ve sağlığınız için en doğru spor ekipmanlarını kullanmalısınız.

4. Spor Kıyafetleriniz Size Hareket Özgürlüğü Sunmalı

Aşırı bol ya da tam tersi hareketlerinizi kısıtlayan giysilerle spor yapma deneyiminiz mutlaka olmuştur. Hatırlıyorsanız, nasıl bir his olduğunu bilirsiniz. Spor yaparken performansınız maksimum düzeyde olsun istiyorsanız seçtiğiniz şortların ya da tişörtlerin hareket özgürlüğü sunduğundan emin olmalısınız. Bu şekilde sporun her dalını rahatlıkla icra edebilir, hareketleriniz kısıtlanmadan antrenmanlarda tam performans gösterebilirsiniz.

6. Kompresyon Giysileri Antrenman Verimliliğini Arttırabilir

Hareket kısıtlılığı yaratmayan ancak bedene cilt üzerinden dışsal basınç uygulayan kompresyon giysilerinin sporcuların performansları üzerinde pozitif bir etki yarattığı düşünülüyor. Daha da ilginci ağır antrenmanlar sonrası toparlanma sürecinde de kompresyon giysilerinin kan basıncını arttırarak iyileşme sürecini kısalttığı söyleniyor. Kompresyon giysileri ile ilgili pozitif bulgulardan bir tanesi de kompresyon giysilerinin çok yönlü kas sallanmalarını azalttığı yönünde oluyor.

Siz de antrenmanlardan aldığınız verimi yükseltmek istiyorsanız spor kıyafetleri seçimine dikkat etmelisiniz. Yaptığınız spor türüne özel ekipmanları tercih ederek hem antrenman performansınızı yükseltebilir hem de hedeflerinize daha zahmetsiz ulaşabilirsiniz.

Hemen Ara