Sabahları Spor Yapmanın Sağlığınız için 6 Faydası

Spor yapmak için sabah vakitlerini tercih etmenin size sağlayacağı faydalar.
Sabahları Spor Yapmanın Sağlığınız için 6 Faydası

Modernleşen yaşam ile birlikte artık birçok kişi akşamüstü ve gece vakitlerinde spor yapıyor. Sabahları okul ve iş hayatı nedeniyle spor yapmaya zaman ayırmak zor geldiğinden ya da spor yapmaktan daha öncelikli şeyler olduğundan, sabahları spor yapmak isteyenler dahi bir süre sonra bu amaçlarından vazgeçmek zorunda kalıyor. Süreç bu şekilde işlediğinde de sabah sporunun faydalarından mahrum kalınıyor. Bu yazımızda sabahları spor yapmanın ve güne sporla başlamanın en önemli 6 faydasını açıklayıp kararı size bırakacağız.

1. Sabah Egzersiz Yapmak Daha Çok Yağ Yakılmasını Sağlıyor

Egzersiz yapmanın yağ yakmanın en geçerli yolu olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki sabahları egzersiz yapmanın normalden daha fazla kalori yakılmasını sağladığını daha önce kaçımız duymuştu mu? Yağ oksidasyonunun doğal yolla meydana gelmesini sağlayarak yağ yakımını hızlandıran sabah egzersizlerinin aynı zamanda diyabet hastalığı riskini de azalttığı belirtiliyor. Sadece bu faydaları bile sabahları biraz daha erken kalkmak için güçlü motivasyonlar olarak yorumlanıyor.

2. Sabah Egzersiz Yapmak Yaratıcılığı Arttırıyor

Gün içerisinde okulda ya da iş yerinde maruz kalınan stres ve bu stresin rutine dönüşmesi ister istemez yaratıcılığı baskılıyor. Sabahları egzersiz yapan kişiler ise yaratıcılıklarının arttığını fark edebiliyor! Sabah spor yapınca kan basıncı artıyor, vücuda daha fazla kan pompalanıyor ve vücudun tüm hücrelerine, beyin hücreleri dahil, daha fazla oksijen gidiyor. Bu durum sadece sabah sporuna özgü değil elbette ama günün erken saatlerinde hücrelere daha çok oksijen taşınması ve etkinin gün boyu sürebilmesi sabah sporuna özgü bir fayda olarak kabul ediliyor.

3. Sabahları Spor Yapınca Metabolizma Daha Hızlı Çalışıyor

Sabahları spor yapmanın en büyük faydalarından birinin de metabolizma hızına olan dramatik etkisinin olduğu kabul ediliyor. Spor yaparak güne başlayan kişilerin metabolizmasının gün boyu normale göre daha hızlı çalıştığı bilimsel çalışmalarla da doğrulanıyor.

4. Sabah Spor Yapanların Gün Boyu Enerjileri Yüksek Oluyor

Düzenli egzersiz yapmak enerjiyi yükseltiyor ve yorgunluk hissini azaltıyor. Hücrelere daha çok oksijen ve besin ulaşmasını sağlayan egzersizler sayesinde kalp ve damar sağlığı da iyileşiyor. Sabahın erken vakitlerinde, henüz cep telefonu trafiği başlamamışken spor yapanların gün boyu enerjileri yüksek oluyor.

Yapılan araştırmalar sabah spor yapanların gün boyu enerjilerinin yanı sıra odaklanma kapasitelerinin de arttığını ortaya koyuyor. Normal şartlarda günün hangi saatinde olursa olsun spor yapmak konsantrasyonu arttırıyor ama özellikle gün içerisinde dikkat dağınıklığı sorunu olan kişilerin çaresinin sabah sporunda olduğu 2019 yılında British Journal of Sport Medicine dergisinde yayımlanan makaleyle bir kere daha gündeme taşınıyor.

5. Sabah Spor Yapmak İştahı Azaltıyor

Spor yapan kişilerde iştah hormonu olarak bilinen Ghrelin hormonunun salınımının azaldığı biliniyor. Sabahları spor yapıldığında ise iştah azalmasından bir tık öteye geçiliyor. 2012 yılında kadınlar üzerinde gerçekleştirilen bir araştırma neticesinde sabahları düzenli spor yapan kadınların yiyeceklere karşı verdikleri tepkilerin değiştiği gösteriliyor.

6. Sabahları Spor Yapmak Uyku Kalitesini Arttırıyor

Vascular Health and Risk Management tarafından yürütülen bir araştırmada sabahları 7’de spor yapan yetişkinlerin gece uykularının kalitesinin arttığı, derin uykuda daha çok kaldıkları ve gece uyanma sıklıklarının azaldığı sonuçları elde ediliyor.

Sonuç olarak, vücut geliştirme gibi agresif hedefleriniz yoksa amacınız yalnızca sağlığınızı iyileştirmek için hareket düzeyini arttırmaksa sabah yürüyüşlerine odaklanarak gün boyu kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Daha zorlu hedefleriniz varsa da Sakarya spor salonları uzmanlarından destek alabilirsiniz.

Hemen Ara