En İyi Sonuçlar İçin 15 Fitness Tavsiyesi

En verimli sonuçları alabilmek için uygulamanız gereken fitness tavsiyeleri
En İyi Sonuçlar İçin 15 Fitness Tavsiyesi

Fitness yaparak daha zinde ve fit bir vücuda kavuşmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre! Sakarya spor salonları eğitmenlerinden destek alarak ve size özel önerilerimizi uygulayarak yepyeni bir siz yaratabilirsiniz!

 1. Hem fitness hedeflerinize ulaşmak hem de rutin antrenman düzeninizden sıkılıp motivasyonunuzu kaybetmemek için fitness egzersiz programınızı 14 günde bir değiştirmelisiniz. Florida Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucunda ayda 2 kere antrenman programını değiştirenlerin hiç değiştirmeyenlere göre hedeflerine daha kısa sürede ulaştığı gösterilmiştir!
 2. Antrenman sonrası beslenmeyi ihmal etmeyin, vücudunuzun dinlenme süresinde ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak için protein ve sağlıklı karbonhidrat tüketin. Böylece hem vücudunuzu yeniden ateşlemiş olursunuz hem de kaslarınızın iyileşmesini tetiklersiniz.
 3. Gün içerisinde ferahlatıcı etkisi olan içecekler tüketin. Suyun içerisine taze nane ekleyin ve hem kaslarınızın hem de beyninizin değişimine tanıklık edin.
 4. Tüm hareketleri doğru yapmaya çalışın. Bazı sporcular için bir dakikada ne kadar push up hareketi yaptıkları önemli olsa da asıl belirleyici olan kaç tanesinin tam anlamıyla doğru yapıldığıdır. Bu nedenle sayıdan ziyade hareketlerin niteliğine odaklanın.
 5. Çok uzak hedefler yerine kısa vadeli hedeflerin peşinden koşun. 2 – 3 beden incelme hayali güzel olsa da bu hedefe ulaşmak için harcanması gereken zaman zarfında spordan uzaklaşmanız mümkündür. Gerçekçi olup küçük hedefler belirleyin ve zaferlerinizi çoğaltın.
 6. Fitness egzersizlerinin çoğunluğu bireysel olarak yapılsa da spor arkadaşı edinirseniz antrenmanlarınızı daha rekabetçi ve keyifli bir hale getirebilirsiniz. İngiltere’de gerçekleştirilen bir araştırma sonucu da bu söylemi doğrulamaktadır. Sosyalleşin ve spor arkadaşı bularak antrenman verimliliğinizi arttırın.
 7. Atlama ipinizi en yakın arkadaşınız haline getirin. Taşıması kolay, hafif ve uygulandığında 20 dakikada 200 kalori yakmanızı sağlayacak spor iplerini mümkünse tüm tatillerinizde yanınızda taşıyın.
 8. Vücudunuza kulak verin, dikkatli dinlerseniz ne zaman acıktığınızı vücudunuz size söyler. Gerçekten karnınız acıktığında sağlıklı gıdalar tüketin, zararlı atıştırmalıklardan uzak durun. Belki de en önemlisi yemek yemeği bir sosyalleşme yöntemi olarak benimsemeyin.
 9. Öğünlerinizi yerken çok büyük olmayan bir tabağı tercih edin ve tüm gıdaları o tabakta toplayın. Yiyecekleriniz birbirine değmiyorsa o öğün yemeği abartmamış olduğunuzu anlayabilirsiniz.
 10. Hedefinizi somutlaştıran bir motivasyon cümlesi bulun. Spor yapmak istemediğinizde, çok acıkıp yemeklere saldırmak üzere olduğunuzda ya da spordan kaytarma fikri aklınıza düştüğünde bu motivasyon cümlesini hatırlayın.
 11. Spor eğitmenleri ile çalışın, fitness hareketlerinin her biri kendi dinamiklerini içerir ve etki göstermeleri için doğru gerçekleştirilmeleri gerekir. Fitness konusunda bir deneyiminiz yoksa antrenmanlarınız sırasında profesyonel spor eğitmenlerinin direktiflerini harfiyen dinleyin, böylece hiçbir çabanızın boşa gitmediğinden emin olun.
 12. Zihninizi dinlendirin. Zihniniz yorgunken spor yaptığınızda fiziksel olarak da kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Bu nedenle egzersizlere başlamadan önce kafanızı boşaltmaya çalışın. Bu noktada meditasyon yapabilir ya da en sevdiğiniz müziği dinleyerek gevşeyebilirsiniz.
 13. Kendinize dürüst olun ve yaptığınız antrenmanları döktüğünüz terleri aklınızdan çıkarmayın. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandığınızı düşündüğünüz noktada emin olup olmadığınızı düşünün. Başkasına benzemek gibi hedeflerden uzak durun ve en iyi versiyonunuzu yaratmak için uğraşın.
 14. Haftada bir fitness grup derslerine katılın, tek başına çalışmak dahi sizi yeterince mutlu ediyorsa bir de grup içerisinde spor yapmanın keyfini yaşamayı deneyin!
 15. Her gece 7 – 9 saat arasında uyumaya özen gösterin. Akşam olup hava karardığında vücudunuzdaki hormonların sesini dinleyin ve uykuya teslim olun. Böylece hem daha dinç bir zihne hem de daha sağlıklı bir bedene kavuşabilirsiniz.

My_Hulk Tatilya'da

Hemen Ara