Metabolizma Hızınızı Arttıracak 7 Öneri

Metabolizma hızınızı arttıracak ve yağ yakıp kilo yakmanıza yardımcı olacak öneriler.
Metabolizma Hızınızı Arttıracak 7 Öneri

Vücut fonksiyonlarında ve tüketilen besinlerin nasıl kullanılıp nasıl sindirildiğinde önemli bir role sahip olan metabolizma doğru davranış modelleri benimsendiğinde hızlandırılabilir. Metabolizma hızının arttırılması için bireylerin sağlıklı yaşam alışkanlıkları benimsemeleri gerekir ki metabolizma da kendisinden beklenen performansı gösterebilsin. Yaşa, cinsiyete, vücut tipine ve genetik faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösteren metabolizma hızının arttırılması için en etkili 7 öneriyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

1. Yeterince Uyuyun

Metabolizma hızını arttıran en önemli unsurlardan biri kaliteli ve yeterli uykudur. Gece kesintisiz uyuyan ve doğru zaman dilimlerinde uykuda olan kişilerin metabolizmaları gün içerisinde optimum seviyede çalışır. Tam aksi durumda ise vücut kan şekerini kontrol edememeye ve yüksek karbonhidrat içeren besinlere ihtiyaç duymaya başlar.

2. Alkolden Uzak Durun

Yapılan birçok bilimsel çalışma hem sporcuların hem de hareketsiz bir yaşam tercih eden kişilerin alkolden uzak durması gerektiğini gösterir. Alkol tüketildiğinde vücut kalori yakmaya başlamadan önce okside olur. Diğer bir deyişle vücut alkol vücuttan atılana kadar kalori yakma yetisini kaybeder, dolayısıyla alkol tüketilirken alınan besinlerin büyük bir kısmı vücutta yağ olarak depolanır. Alkol tüketiminin bir diğer olumsuz sonucu da kişileri normalden daha fazla yemek tüketimine teşvik etmesidir.

3. Kahvaltıyı Atlamayın

Metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalıştığından emin olmak için kahvaltı öğününü atlamayın. Sindirim sürecinin tetiklenmesi ve vücudun çalışması için güne kahvaltıyla başlama alışkanlığı edinin. Elbette kahvaltının önemli olması bu öğünde istenilen tüm gıdaların tüketilebileceği anlamına gelmez. Kahvaltılarda kompleks karbonhidratlar ve protein içerikli gıdalar tüketilmelidir. Böylece alınan enerjinin sürekliliği sağlanabilir ve açlık krizlerinin önüne geçilebilir.

4. Protein Tüketimini Arttırın

Protein tüketimini arttırmak, tüketilen besinlerin termik etkisinde artışa neden olur ve metabolizma hızında kişiden kişiye değiştirmekle birlikte %30’luk bir yükselme sağlayabilir. Her öğünde protein tüketilmesi proteinler yavaş sindirildiği için tokluk süresini arttırır ve öğün aralarında bol kalorili besinleri tüketme ihtiyacını ortadan kaldırır. Beslenme düzeninde yeterli miktarda protein olması kasları koruyarak yağ yakımını da hızlandırır.

5. Soğuk Su İçin

Yapılan araştırmalar soğuk su tüketiminin metabolizma hızını arttırdığını ortaya koymaktadır. Vücut soğuk suyu ısıtabilmek için daha fazla enerji kullanır ve bu nedenle soğuk su tüketildikten sonra metabolizma hareketlenmeye başlar. Bu nedenle kilo vermek ya da kas yapmak istemeyen kişiler dahi vücut fonksiyonlarını iyileştirmek için gün içerisinde soğuk su içmeyi ihmal etmemelidir.

6. Düzenli HIIT Egzersiz Programı Uygulayın

Yüksek yoğunluklu antrenmanlar kısa sürer ancak o kısa zaman diliminde dahi yağ yakmayı sağlar. Aynı zamanda HIIT egzersiz programları metabolizma hızını arttırır ve antrenman bitse de metabolizma her zamankinden hızlı şekilde çalışmaya devam eder. Araştırmalar metabolizma sağlığını ve hızını iyileştirmek için en doğru egzersizlerden birinin HIIT olduğunu göstermektedir.

7. Aktif Kalın

Fiziksel olarak aktif kalmak metabolizma sağlığı için çok ama çok önemlidir. Fiziksel aktiviteler hem fiziksel hem de psikolojik sağlığa fayda sunmakla kalmaz aynı zamanda metabolizma hızını da arttırır. Metabolizma tüketilen besinleri enerjiye dönüştürmekle görevlidir ve vücut hareket ettikçe metabolizma da daha çok çalışmaya başlar. Özellikle orta yaşa gelen kişilerde giderek yavaşlayan metabolizmanın yeniden canlandırılabilmesi adına fiziksel aktiviteler düzenli olarak gerçekleştirilmelidir.

My_Hulk Tatilya'da

Hemen Ara