Spor Yapınca Neden Mutlu Olursunuz?

Spor yapmanın hem fiziksel hem de psikolojik sağlığımızı iyileştirdiğini hemen hemen hepimiz biliyoruz. Daha sağlıklı bir bedene kavuşmanın ön koşullarından biri olarak gösterilen sporun neden bizi daha mutlu hale getirdiğini ise tam olarak kestiremiyoruz. Bu yazımızda spor yapmanın bizi nasıl daha mutlu hale getirdiği ile ilgili bilgi bulabilirsiniz.
Spor Yapınca Neden Mutlu Olursunuz?

Egzersiz yaparak form tutmak da dinç kalmak da dikkat çekici bir fiziğe kavuşmak da mümkün; tüm bunlara ek olarak spor yapmak hormon salınımımızı değiştiriyor! Vücut yağ oranının azalması, daha belirgin kaslara sahip olunması, toksinlerin atılması ve özgüveni arttırması gibi sayısız fayda sunan spor yapmak aynı zamanda bizi daha mutlu ediyor.

Egzersiz Yaparken Beynimizde Neler Oluyor?

Birçoğumuz düzenli egzersiz yaptığımızda vücudumuzda ne gibi değişiklikler olduğunu biliyoruz. Hareketsizlik ve yanlış beslenme sonucu oluşan yağ birikintilerimizden, üzerimizdeki halsizlikten kurtuluyor ve gün içerisinde enerjimizi yükseltebiliyoruz. Yine de spor ve mutluluk arasındaki bağı kapsamlı olarak anlamış değiliz. Belki “spor yapmak endorfin salınımını arttırır” söylemine aşinayız ama detaylara olan hakimiyetimiz tartışılır.

Egzersiz yapmaya başladığımızda beynimiz bu anı bir stres anı olarak tanımlar. Stres hissedildiğinde kalp basıncımız artar ve beynimiz stresle mücadele edip stresten korunmak için “beyin kaynaklı nörotrofik faktör” adlı bir proteini salgılar. Bu protein hafızamızı güçlendirir ve nöronlarımızın sağlığını destekler. Aynı zamanda beyni stresten korumak için sıfırlayıcı özelliği taşır ve spor sonrası hepimize mutlak bir rahatlık hissi yaşatır. Salgılanan bu özel proteine ek olarak beyin tüm savunma silahlarını devreye sokmak için endorfin salınımını başlatır. Endorfin acı eşiğini yükselterek egzersizlerin daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlar. Beynimizde yaşanan kimyasal tepkimeler ise spor yapmayı en iyi stres atma araçlarından biri haline getirir.

Mutluluğumuzu Nasıl Arttırırız?

Şimdiye dek spor yapınca neden mutluluk hissettiğimiz ile ilgili bilimsel gerekçeler hakkında bilgi verdik, işler bundan sonra bir tık daha ilginçleşecek. Endorfin ve beyin kaynaklı nörotrofik protein salınımının sürekliliğini sağlamak için kısacası mutlu olmak için özünde sporla yatıp sporla kalmamızın da gerekmediğinden bahsedeceğiz.

Penn State Üniversitesi’nde son zamanlarda yapılan bir çalışma belirli bir iş gününde daha üretken, daha enerjik ve daha mutlu olmak için düzenli spor yapmanın önemini vurguladı. Yapılan araştırma kapsamında 1 ay boyunca düzenli spor yapan ancak test günü egzersiz yapmayan kişilerle hiç spor yapmayan kişilerin hafıza performansları karşılaştırıldı. Sonuç düzenli spor yapanların başarısını gösterdi. Ancak bu araştırmada bir değişken daha bulunuyordu. Test günü spor yapmayan ancak 1 ay boyunca düzenli spor yapan kişilerle, test günü de spor yapanların performansları da karşılaştırıldı. Bu kez zafer, test günü de spor yapanların oldu! Üstelik yalnızca 20 dakikalık bir egzersizden bahsediyoruz, saatlerce spor yapmaktan değil…

Düzenli Spor Yapmaya Alışmalıyız

Bilimsel araştırmaların da ortaya koyduğu gibi spor yapmak hem fiziksel hem de psikolojik sağlığımız için kilit derecede önem taşıyor. Kan basıncımızı arttıran, bizi stresten arındıran, mutlu eden, damar sağlığımızı iyileştirip vücut dayanıklılığımızı arttıran egzersizler tüm hayatımızı etkiliyor.

Siz de daha sağlıklı ve daha mutlu günler için Sakarya Spor Salonları bünyesindeki spor eğitmenlerinden destek alabilir; yaşınıza, hedeflerinize ve genel sağlık durumunuza uygun egzersizlerle hareketsiz yaşamınızı geride bırakabilirsiniz.

Hemen Ara