Boksun Çocuklar İçin Faydaları Nelerdir?

Tatilya Sakarya Spor Salonu olarak artık çocuklar için de boks eğitimleri düzenliyoruz. 8 – 14 yaş aralığındaki çocukların sporla tanışması ve boks sporunun tüm faydalarından yararlanması için onlara güvenli bir ortamda özel eğitmenler eşliğinde boks eğitimi veriyoruz.
Boksun Çocuklar İçin Faydaları Nelerdir?

Tatilya Sakarya Spor Salonu olarak artık çocuklar için de boks eğitimleri düzenliyoruz. 8 – 14 yaş aralığındaki çocukların sporla tanışması ve boks sporunun tüm faydalarından yararlanması için onlara güvenli bir ortamda özel eğitmenler eşliğinde boks eğitimi veriyoruz. 1 ay boyunca devam edip 8 saatte tamamlanan eğitimlerimizi neden başlattığımızı, çocuklarımıza neden boks eğitimi verdiğimizi açıklamak adına sizlere bu yazıyı hazırladık.

Boks, şiddet içeren vahşi bir spor mu yoksa hem bilişsel hem de fiziksel gelişimi destekleyen bir disiplin mi? Öncelikle bu ikilemin galibinin boks olduğunu, boksun sunduğu faydalar sayesinde hem çocukların hem de yetişkinlerin fiziksel ve zihinsel olarak daha sağlıklı hale gelebileceğini söylemek istiyoruz.

Günümüzde çocuklar giderek daha hareketsiz bir hayat yaşıyorlar, bilgisayar ya da cep telefonu ekranı karşısında saatler harcıyorlar. Kentleşmenin yoğunlaşması ve eski oyun kültürünün yavaş yavaş silinmesi ile çocuklar giderek daha sağlıksızlaşıyorlar. Dünyaca kabul görmüş kurallar çerçevesinde, güvenlik önceliklendirilerek, uzman spor hocalarının gözetiminde verilen boks eğitimlerinin çocuklara faydaları nedir, gelin inceleyelim.

Boks Çocukların Sosyal Gelişimini Destekler

Her ne kadar boks bireysel bir spor gibi algılansa da çocuklara akranları ile tanışma fırsatı sunduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz. Boks eğitimi alan ve bu sporu yapan çocuklar profesyonel anlamda boksla ilgilendikleri takdirde birlikte turnuvalara giderler, antrenman yaparlar, zaferi de yenilgiyi de birlikte göğüslemeyi öğrenirler.

Boks Çocuklara Disiplini Öğretir

Boks sporunun çocuklara sunduğu en büyük avantajlardan biri de disiplinli olmayı öğrenmelerini sağlamaktır. Bu spor zihinsel ve fiziksel anlamda güçlü olmayı gerektirir. Zorlukların üstesinden gelmeye boks sayesinde alışan çocukların karakterleri sağlamlaşır, karşılarındaki kişilere saygı duymayı öğrenmeleri kolaylaşır.

Boks Çocukları Eğitir

Boks yapan çocukların problem çözme becerileri artar, sağlıklı yaşam ve spor hakkında farkındalıkları yükselir. Düzenli olarak boks antrenmanları yapmak çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmasını sağlar.

Boks Çocukların Konsantrasyonunun Güçlendirir

Boks eğitimleri ve antrenmanları yoğun bir konsantrasyon gerektirir. Konsantrasyon kaybı zaman içerisinde yenilgi ile sonuçlanacağı için çocuklar zorlu zamanlarda dikkatlerini toplamayı öğrenirler. Böylece boks sayesinde edindikleri bu yeni yeti onların akademik başarılarını da destekler.

Boks Çocukların Özgüvenini Artırır

Boks sporu sağlıklı yaşam, konsantrasyon artışı, spor yapma alışkanlığının kazanılması gibi türlü faydalar sunarken aynı zamanda çocuklara kendilerini korumayı öğretir. Bu spor için emek veren, antrenman yapan ve kendini savunur hale gelen çocukların özgüvenleri artar. Bu önemli bir kazanımdır, çocukların ergenlik döneminde karışabilecekleri potansiyel kavgaların sayısı azalır.

Boks Çocukların Kemik ve Kas Gelişimini Destekler

Boks yapmanın en önemli faydalarından biri çocukların kemik ve kas gelişimini desteklemesidir. Düzenli yapılan her spor gibi boks da çocukların daha sağlam kemiklere ve daha dayanıklı kaslara sahip olmasını sağlar. Küçük yaştan itibaren bu sporla tanışıp bu sporun sağladığı faydalarla karşılaşan çocuklarda hayat boyu devam edecek bir farkındalık yaratılır.

Boks Çocuklara Mücadele Ruhu Katar

Keşke tüm çocuklar rahat, konforlu, huzurlu ve sorunsuz bir hayat yaşayabilse; maalesef bu mümkün değil. Hayat herkes gibi geleceğin yetişkinlerini de zorlayacak. Peki bu durumda tepkiler ne olacak? Küçük yaştan itibaren boks yapan çocuklar mücadeleci bir ruh kazanırlar. Galibiyet kadar yenilginin de var olabileceğini bilirler; hayatlarında karşılaştıkları her zorluğu bir son olarak görmezler. Daha iyisi için çalışmak gerektiğini içselleştirdiklerinden hemen yıkılmamayı öğrenirler.

Tatilya Spor Tesisini Tercih Edin

Hemen Ara