Biceps Kaslarınız Büyümüyor Mu?

Bu yazımızda biceps gelişimini engelleyen önemli nedenleri bulabilirsiniz. Böylece antrenmanlarınızı yeniden şekillendirerek göz alıcı bir değişimi başlatabilirsiniz.
Biceps Kaslarınız Büyümüyor Mu?

Brachialis, Coracobrachialis ve biceps brachii olmak üzere 3 ana kas grubundan oluşan biceps yani pazu kasları, vücut geliştirmek isteyenlerin her daim ilgi odağında yer alıyor. Göz alıcı kasların kalbi olarak nitelendirilen bu kas grubu bir an önce belirgin hale gelsin isteyenler bazı yanlışların girdabından kurtulamıyor.

Biceps Kasları Neden Gelişmiyor?

Geldik en kritik sorunun yanıtlarına… Az sonra sayacağımız nedenlerden biri ya da birkaçı biceps gelişiminizi olumsuz yönde etkileyebilir.

1. Yanlış Beslenme Biceps Gelişimini Engeller

Yalnızca biceps kasları için değil vücuttaki tüm kasların büyümesi için vücudun anabolik sürece sokulması gerekir. Anabolik süreç için de beslenme elzem derecede önemlidir. Ne kadar zorlu antrenmanlar yapılırsa yapılsın dengeli beslenilmediği takdirde vücudu anabolik evreye sokmak imkansızdır. Biceps kaslarını geliştirmek isteyenlerin önce doğru beslenme programı uygulamaları ve kaslarını büyütmek için vücutlarını tetiklemeleri gerektiği unutulmamalıdır.

2. Yetersiz Uyku Bicepslerin Kabusu

Antrenmanlar sonrası dinlenmenin önemi ile ilgili birçok yazımızda sizlere bilgi aktardık. Hedeflerinin peşinden koşan birçok sporcu için egzersiz sonrası dinlenme sürecinde uykunun büyük bir rolü vardır. Kas gelişiminin süreklilik sağlaması ve uykusuzluğa bağlı kortizol hormon salınımının engellenmesi adına sporcuların düzenli ve yeterli uyumaları gerekir. Siz de doğru besleniyor, egzersizlerinizi aksatmıyor ama bir türlü istediğiniz sonucu alamıyorsanız uyku düzeninizi gözden geçirebilirsiniz.

3. Gereğinden Fazla Biceps Antrenmanı ile Zaman Kaybetmek

Erkekler için kol kasları özellikle de pazular en gözde kas grupları arasındadır. Kollar büyük ve kaslı olunca vücut geliştirme emeklerinin somut karşılığı alınmış olur. Ancak tek hedefi biceps kasları olarak kabullenmek, sürekli biceps antrenmanlarına yoğunlaşmak amaca uygun çaba harcandığı anlamına gelmez. Biceps antrenmanlarını abartanlar kaslarını aşırı strese sokma tehlikesiyle karşılaşırlar ve doğal olarak kas gelişim süreçlerini yavaşlatabilirler.

4. Tüm Günü Biceps Antrenmanlarına Feda Etmek

Tüm gün tek bir kas grubunu çalıştırıp antrenmanı sonlandıranlardansanız ya vücut şampiyonlarını kıskandıracak bir vücudunuz vardır ya da hedefinizden farkında olmadan uzaklaşıyorsunuzdur; bu kadar net! Tüm günü biceps antrenmanlara ayırmak biceps kaslarınızın mucizevi bir şekilde büyümesini sağlayamaz. Tek günü biceps kasları için feda etmek yerine tüm vücudunuzu çalıştırmanın daha fazla faydasını görebilirsiniz. Boşa vakit harcamadan istikrarlı bir kas büyümesini de başlatabilirsiniz.

5. Hareketler Hakkında Bilgi Sahibi Olmamak

Sporcuların hedefleri ile aralarındaki en büyük engel; egzersizlerin tam olarak nasıl yapılması gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olmamalarıdır. Kulaktan duyma bilgilere göre gerçekleştirilen egzersizlerden verim beklemek, sürekli aynı egzersizleri aynı açılarla yapmak büyük bir zaman kaybından ibarettir. Bu nedenle biceps kaslarını büyütmek isteyenlerin tüm hareketleri kuralına uygun yapması gerekir. Spor eğitmenleri eşliğinde gerçekleştirilen egzersizler sonucu alınan verim fark edilir ölçüde artabilir.

Biceps kaslarını geliştirmek isteyenlerin biraz da araştırması gerekir. Biceps kaslarını büyümeyi hedefleyenlerin Incline Hammer Curls, Hammer Curls, Zottman Curl, Biceps Curl to shoulder press, concentration curls ve barbell curls gibi ikonik egzersizleri öğrenmeleri önerilir. Sakarya spor salonu bünyesindeki uzmanlarımıza danışarak vücut geliştirme serüveninizi bilgiyle güçlendirebilir, size özel hazırlanan antrenman programları ile tüm kaslarınızı geliştirebilirsiniz.

Hemen Ara