Vücut Geliştirmenin Kadınlar İçin Faydaları Nelerdir?

Vücut geliştirme sporu kadınlar arasında hızla yayılıyor. Sakarya spor salonları bünyesinde antrenman çekingenliğini üzerinden atan kadınlar kendilerini bu spora adamaya hazır hale geliyor.
Vücut Geliştirmenin Kadınlar İçin Faydaları Nelerdir?

Beyler, vücut geliştirme tekelimizde değil, son yıllarda vücut geliştirme sporuna gönül veren kadınların sayısı giderek artıyor. Gördüklerinden çok daha fazla saygıyı hak eden kadın vücut geliştirme sporcuları birçok zorlukla mücadele etmek zorunda kalıyor. Hormonal ve anatomik olarak erkeklere oranla çok daha zor kas yapabilen ve vücut yağlarından daha zor kurtulabilen kadın sporcular neyse ki kararlı bir şekilde hedeflerine yürümeye devam ediyor.

Aslına bakılırsa vücut geliştirme sporunun gelişimi ve toplumsal açıdan hak ettiği yere yükselebilmesi için kadınlara ciddi bir sorumluluk da düşüyor. Üstelik bu spor kadınlara düşündüklerinden veya düşünüldüğünden daha çok fayda sunuyor. Bu yazımızda vücut geliştirme sporu yapan kadınların sağladıkları faydalara ulaşabilirsiniz.

Vücut Geliştiren Kadınların Özgüvenleri Yükselir

Vücut geliştirme sporunun kadınlara olan ilk etkisi özgüvenlerini arttırmaktır. Daha düzgün, daha dikkat çekici bir vücuda kavuşmalarını sağlayan vücut geliştirme antrenmanları sayesinde kadınlar güçlenebilirler ve zaman zaman tek başlarına üstesinden gelemeyip hayıflandıkları durumları tek başlarına göğüsleyebilirler. Spora başlayıp düzenli olarak devam ettiklerinde hem ruh hallerindeki değişimi fark ederler hem de emeklerinin karşılığını vücutlarındaki yağ oranını azaltarak alırlar.

Vücut Geliştirme Sporu Yapan Kadınlar Karbonhidrattan Korkmazlar

Kim yemek yemeyi sevmez ki? Özellikle kadınlar formda kalabilmek için yemek yeme zevklerinden büyük ölçüde vazgeçmek zorunda kalırlar. Fakat vücut geliştiren kadınların hayatı çizdiğimiz bu tablodan çok daha eğlencelidir. Elbette gün boyu karbonhidrat tüketemezler ancak özellikle yoğun antrenman günlerinde vücut geliştiren kadınlar karbonhidrat tüketmek zorunda kalırlar. Antrenmanlar sırasında gerek duydukları enerjiyi karşılamak için karbonhidrat tüketme zorunluluğu çekilmesi zor ama eğlenceli bir çile olarak hanelerine yazılır!

Vücut Geliştirme Sporu Yapan Kadınlar Daha Hızlı Kalori Yakarlar

Ağırlık antrenmanları yapan kadınlar antrenman sonrası süreçte de kalori yakmaya devam ederler. Kardiyo egzersizleri sırasında yağ yakılma süreci başlar ve antrenman bitince yağ yakımı durur. Ancak söz konusu ağırlık antrenmanları olduğunda hem yağ yakılır hem kalori harcanır hem de yağ yakımı gün boyunca devam eder. Kas kitlesi arttıkça da bu süreç kadınların avantajına olacak şekilde güçlenmeyi sürdürür.

Vücut Geliştiren Kadınların Kemikleri Güçlenir

Kadınların erkeklere oranla ilerleyen yaşlarda kemik erimesi rahatsızlığına daha yatkın oldukları bilinir. Kemiklerin zayıflaması ile karakterize olan bu rahatsızlığın etkilerinden vücut geliştirme sporu sayesinde uzaklaşmak mümkündür. Vücut geliştirme sporu yapan kadınların sağladıkları en önemli faydalardan biri de kemiklerinin güçlenmesi ve uzun yıllar boyunca duruş bozukluklarına karşı koruma altında olmalarıdır.

Vücut Geliştirme Zorluklara Açılan Bir Savaştır

Vücut geliştirme sporuna gönlünü adayan kadınların hayatı her zamankinden daha zorlu geçer. Çünkü bile isteye yapılan bu tercih aynı zamanda bir karşı duruş anlamına gelir. En basitinden hem bizim toplumumuzda hem de dünya genelinde vücut geliştirme sporu yapan kadınlara biraz ön yargıyla yaklaşılır. Kadınlara yüklenen toplumsal misyonlar nedeniyle vücut geliştiren kadınlar eleştirilir. Tüm bu gerçekliğe rağmen vazgeçmeyen kadınlar güçlenir. Belki kas yapmaları ve vücutlarındaki yağları eritmeleri erkeklerden çok daha uzun süre alacaktır; belki verdikleri uğraş sosyal ortamda yadırganmalarına neden olacaktır, belki mücadele ettikleri şey bir kesim tarafından önemsizleştirilmeye çalışılacaktır. Neyse ki bu yola çıkan kadınlar kendilerini dinlemeyi başaracaklardır.

Hemen Ara