Eklem Ağrıları Olanlar İçin Spor Aktiviteleri

Eklem ağrılarınızdan bağımsız olarak spor yaparak kalp sağlığınızı iyileştirebilir, dolaşımınızı hızlandırabilir, fazla kilolarınızdan kurtulabilir ve daha fit bir vücuda kavuşabilirsiniz.
Eklem Ağrıları Olanlar İçin Spor Aktiviteleri

İlerleyen yaş, fazla kilo ya da hareketsiz yaşam sonucu eklem sağlığı bozuluyor ve günlük hayatı kaçınılmaz hale getirebiliyor. Eklem ağrılarından kurtulmak için birçok efektif yöntem olsa da spor yapmanın eklem ağrılarını azaltmak için en ideal yöntemlerden biri olduğu göz ardı edilemiyor. Siz de eklem ağrılarınız nedeniyle günlük yaşantınızın etkilendiğini düşünüyorsanız Sakarya spor salonları uzmanlığına başvurabilir, daha sağlıklı günlere geçiş yapabilirsiniz.

Son zamanlarda sağlığınız için faydalı bir adım atmadıysanız, eklem ağrılarınız giderek artıyorsa ve hayat kalitenizi arttırmak istiyorsanız spora başlayabilirsiniz! Genel sağlık durumunuza ve hedeflerinize uygun egzersizlerle hem daha sağlıklı olabilir hem de eklem ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Eklem ağrılarınızdan bağımsız olarak spor yaparak kalp sağlığınızı iyileştirebilir, dolaşımınızı hızlandırabilir, fazla kilolarınızdan kurtulabilir ve daha fit bir vücuda kavuşabilirsiniz.

Spor Yapmanın Eklem Ağrılarına Faydaları

Eklem ağrıları olan ya da eklem rahatsızlıkları bulunan kişiler kendilerine özel hazırlanan egzersiz programlarını düzenli olarak uyguladıkları takdirde şu faydaları yaşarlar:

  • Yapılan bilimsel araştırmalar spor yapmanın eklem hareketliliğini arttırdığını ortaya koyar.
  • Egzersiz yapmak eklem hassasiyetini azaltır, eklem fonksiyonlarını iyileştirir ve eklem hareketliğini arttırır.
  • Düzenli egzersiz yapmak kasları güçlendirdiği için eklemlerin daha fazla desteklenmesini sağlar. Eklemlere binen yük azalınca eklem hareket yetisinde artış yaşanır.
  • Eklem ağrıları nedeniyle günlük hayat kalitesi azalan kişiler spor yaparak daha pozitif bir ruh haline kavuşabilirler, yaşadıkları faydalarla daha aktif bir hayat yaşamaya başlayabilirler.

Eklem Ağrılarına Hareket Ederek Savaş Açın

Kardiyo egzersizleri sayesinde eklem ağrıları çekenler rahat bir nefes alabilir. Her ne kadar kardiyo egzersizlerinin eklemleri rahatsız edeceği düşünülse de bu noktada önemli olan kişiye özel egzersiz programının çıkarılmasıdır. Eklem ağrılarının azaltılması için, kişiden kişiye değişmekle birlikte, günde ortalama 30 dakika kardiyo egzersizlerinin yapılması önerilir. Böylece fazla kiloları nedeniyle eklem ağrıları çeken kişiler için uzun vadeli bir iyileşme mümkün hale getirilebilir.

Dans etmek, yüzmek, bisiklete binmek ve hafif tempoda koşmak gibi egzersizler düzenli ve kuralına uygun şekilde gerçekleştirildiğinde eklem ağrılarını azaltabilir. Sakatlanma riskinin minimize edilmesi ve eklem sağlığının iyileştirilmesi için güçlendirici, esneklik kazandırıcı ve dayanıklılık arttırıcı egzersizlerle harmanlanan çalışmalar öncesi ısınma ve sonrasında soğuma hareketlerinin ihmal edilmemesi gerekir.

Eklem Ağrılarına Çok Yönlü Yaklaşım Gerek

Eklem ağrıları yaşayan ve spor yaparak bu ağrılardan kurtulmak isteyenlerin çok yönlü yaklaşımlara ihtiyacı olur. Kişiye özel egzersiz programları belirlenirken eklem ağrılarının temel nedeni mutlaka ortaya çıkarılmalıdır. Örneğin eklem ağrılarına neden olan temel unsur fazla kilolarsa çalışma programı ve beslenme programı bu doğrultuda hazırlanmalıdır. Programlarla kişinin kondisyonu yavaş yavaş arttırılmaya çalışılmalı, egzersizleri için düzen oluşturulmalı ve kişinin sağlık durumuna uygun bir beslenme programı uygulanmalıdır. Böylece kişinin sağlığı bir bütün olarak ele alınabilir ve kişi için en faydalı sonuçlara erişilebilir.

Tatilya Spor Kompleksi’nde görev yapan uzman eğitmenlerimiz sayesinde her yaş grubuna uygun çalışma programları hazırlayabiliyoruz. Yıllardır edindiğimiz deneyimlerle form tutmak isteyenlere olduğu kadar sağlıklarını iyileştirmek isteyenlere de yardımcı oluyoruz. Siz de günlük hayatınızı zorlaştıran eklem ağrılarından kurtulmak istiyorsanız size özel hazırlayacağımız antrenman programları için bize başvurabilirsiniz.


Hemen Ara