“Keşke Daha Önce Bilseydim” Dedirten 5 Vücut Geliştirme Sırrı

“Keşke daha önce bilseydim!” dedirtecek 5 vücut geliştirme sırrı hakkında detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz…
“Keşke Daha Önce Bilseydim” Dedirten 5 Vücut Geliştirme Sırrı

20’li yaşlarda bilinmesi gereken önemli vücut geliştirme sırları ile karşınızdayız. Henüz gençliğinin baharında olan sporculara özel hazırladığımız bu yazımızda vücut geliştirme sporu ile ilgili bilinse de önemi çok net anlaşılamayan gerçekleri ele alacağız. Önerilerimiz aslında Amerika’yı yeniden keşfettirmeyecek ama önemleri anlaşıldığında bu yazımızın amacı da yerine gelmiş olacak.

Siz de vücut geliştirme sporuna gönül verenlerdenseniz henüz metabolizmanız yavaşlamadan bu gerçeklerin ışığında hareket edebilirsiniz.

Gençken edinilen beslenme alışkanlıkları insanın tüm hayatını etkisi altına alabilir. Gençken bir bütün pizza yemek kolay bir şekilde telafi edilebilir ancak yaş ilerleyince iradeye yenik düşülen her öğün yağ depolarını sevindirir. Siz de vücut geliştirme sporunda ilerlemek istiyorsanız ve hayat boyu sağlıklı yaşam prensibinizi sürdürmeye kararlıysanız sağlıklı beslenin. Özellikle şekerden uzak durun! İç organ yağlanmasına neden olan abdominal yağlanmasını engellemek için spor yapmak kadar önemli olan şekeri kesmek prensibinden ayrılmayın. Hazır gıdalardan da diyet olduğu iddia edilen yağsız gıdalardan da uzak durun. Paketlerine ve içindekiler kısımlarına bakın bu gıdaların, şeker oranlarını görünce inanamayacaksınız!

İyi Uyuyun

Uyumayı antrenman yapmak kadar ciddiye alırsanız bu önemli işi halledersiniz! Uykuda geçirilen vakti kayıp olarak görmeyin, tam aksine antrenmanlarınız için gerekli gücü uykuda depolayabilirsiniz. Her gece yeterli ve kaliteli uyumaya özen gösterin;  “uykumu aldım 5 saat yetti bana” diye düşünmeyin. Sağlık otoriteleri herkesin gecede 7 – 9 saat arasında uyuması gerektiğini söyler. Üstelik yaşlanınca da aynı düzenin devam ettirilmesi gerekir. Bu nedenle genç yaşlardan itibaren uyumanın öneminin fark edilmesi ve alışkanlık haline getirilmesi gerekir.

Zorunda Olduğunuz için Değil Sevdiğiniz İçin Ağırlık Kaldırın

Zorunluluk hissedildiği için bir şeyler yapmanın ömrü sınırlıdır, başarı ve süreklilik sevilen şeyleri yapmaktan geçer. Ağırlık antrenmanlarını yalnızca iyi görünmek için yapanlar iyi göründükten sonra antrenmanlarını bırakma eğiliminde olurlar. Onlar hedeflerine ulaşmışlardır ve devam etmelerini sağlayan motivasyonları ortadan kalkmıştır. Sonra spora ara verilir ve vücut formunu da disiplinini de kaybeder. Siz bu hataya düşmeyin; vücut geliştirme sporunu sevmeye çalışın ki bu hiç zor değil! Sevdiğiniz için squat yapın, sevdiğiniz için ağırlık kaldırın! O zaman farkı hissedersiniz.

Vücut Formu Önemlidir

Vücut geliştirme sporu muhteşem bir vücuda sahip olmanıza da vücut formunuzun mükemmelleşmesine de  yardımcı olur. Vücut duruşunuzu, omurganızı ve eklemlerinizi koruyun. Spora ara vermeniz gerekirse verin, ama kendinizi büyük sakatlıklarla yüzleşme riskine sokmayın. İleriki yıllarda gençlik ateşiyle yaptığınız hataların acısını çekmemek, sırt ve bel ağrıları nedeniyle hayatınızı zehretmemek için kendinize dikkat edin.

Somut Hedeflerin Peşinden Koşun

Vücut geliştirme sporuna başlarken elbette ki hayalleriniz ve hedefleriniz olur. Hedef belirlemek önemli bir adım olsa da başarınızı sürdürebilmek için kesin ve somut hedeflere ihtiyacınız olacaktır. Muhteşem bir vücuda sahip olmak bir hedef değildir örneğin; vücudunuzun hangi şekle girmesini istediğinizi, kollarınızın kaç cm olmasını hayal ettiğinizi, baklavalarınıza hangi sürede kavuşmayı beklediğinizi kendinize söyleyin. Gerçekçi ve ulaşılabilir hedefleriniz kendi içerisinde keskin olmalı. Hedeflerinizi detaylı bir şekilde kendinize ifade ederseniz kendinize ihanet edemezsiniz!

Bu 5 önemli sırrı aklınızda bulundurun. Sakarya spor salonları bünyesinde yaptığınız antrenmanlar sırasında motivasyonunuzu koruyun ve vücut geliştirme sporunun asıl faydasını ilerleyen yıllarda göreceğinizi bilin!

Hemen Ara