Egzersiz Sonrasında Yapmamanız Gereken 5 Hata

Egzersizler sırasında verdiğiniz emeklerin, gösterdiğiniz çabanın ve döktüğünüz terin boşa gitmemesi için egzersiz sonrası sürece de dikkat etmelisiniz. Bu yazımızda egzersizlerinizin hakkını vermesi için önemli ipuçları bulabilirsiniz.
Egzersiz Sonrasında Yapmamanız Gereken 5 Hata

Verimli bir antrenman sonrası nasıl hissediyorsunuz kendinizi? Büyük bir savaştan galibiyetle çıkmış, hedeflerine ulaşmak için yeterli azme sahip bir komutan gibi mi? Yoksa yalnızca eve gitmek, duş yapıp TV karşısına geçip saatlerce pineklemenin hayalini mi kuruyorsunuz? Antrenman sonrası nasıl alışkınlar edindiğinizin çok önemli olduğunu ve bu alışkanlıkların yaptığınız egzersizlerin etkisini azaltabileceğini biliyor musunuz? Bu yazımızda maalesef ki acı gerçekler temasını işleyeceğiz ve antrenman sonrası yapılmaması gereken hatalara odaklanacağız.

1. “Esneme Hareketleri de Eksik Kalsın” Demek

Spor yapmaya başlarken ısınma hareketleri genellikle yapılsa da antrenman sonundaki esneme hareketleri çoğunlukla ihmal ediliyor. Antrenmandaki görevlerin tamamlanmasının verdiği coşkuyla anın tadı çıkarılıyor ve her programa dahil edilmesi gereken esneme hareketleri akıllara dahi gelmiyor. Halbuki esneme hareketlerinin de en az ısınma hareketleri kadar önemli olduğu biliniyor. Egzersiz yaptığınız sırasında kaslarınızın daha doğrusu kas liflerinizin iç kısımlarında laktik asit birikiyor, biriken laktik asitlerin kas dışına atılması ve sızlamaların engellenmesi için esneme hareketlerinin yapılması gerekiyor. Aynı zamanda esneme hareketleri ile daha sağlam eklemlere kavuşmak ve spor yaralanmaları riskini azaltmak da mümkün oluyor. Sonuç olarak esneme hareketlerini ihmal etmeyin beyler, esneme hareketlerini antrenman sürecinize dahil olarak düşünürseniz son 10 – 15 dakikalık süreci külfet gibi görmenize gerek kalmaz!

2. Antrenmanlar Arası Dinlenme Süresini Abartmak

Evet, antrenmanlar arasında kendinize ve kaslarınıza dinlenmek için bir süre tanımalısınız. Hedefleriniz, kondisyonunuz ve yaptığınız spor özelinde bu dinlenme süreleri değişebilir. Ancak bazı kişiler dinlenme sürecini fazlasıyla abartır. Eve gelir gelmez duş, sonrasında da yan gelip yatmayla devam eden bu süreçte hareket etmek yasak gibi davranılır. Aslında egzersiz bitse dahi hareketlilik kısmi olsa da korunursa vücut kalori yakmaya devam eder. Siz de eğer kilo vermek ve form tutmak için egzersiz yapıyorsanız antrenman sonrası sınırsız dinlenme özgürlüğünüz olduğunu düşünmemelisiniz. Bu şekilde antrenmanlarınızın verimliliğini de arttırabilirsiniz.

3. Her Şeyi Yeme Hakkına Sahip Olduğunuzu Düşünmek

Yoğun bir antrenmandan çıkınca ister istemez acıkırsınız. Antrenman sonrasında beslenmeniz de gerekir ama bu süreçte ne yediğinize dikkat etmezseniz ve yemeklere hücum mantığı ile hareket ederseniz antrenmanların faydalarını azaltırsınız. Bol yağlı ve şekerli yiyeceklerin çekimine kapılmamalı ve yavaş sindirilip kaslarınızı besleyen gıdalara yönelmelisiniz. Yapmanız gereken nefsinize hakim olmak ve iştahınızı bastırıp sanki hiç antrenman yapmamış gibi yemek yemek; aslında bu kadar basit! Eğer ne yiyeceğine karar vermiyorsanız sporculara özel beslenme önerilerini araştırabilir ya da Sakarya spor salonu bünyesindeki uzmanlardan konu ile ilgili öneri alabilirsiniz. Böylece antrenmanlarınızda harcadığınız eforun hakkını verir ve sporun faydasını görebilirsiniz.

4. Sudan Uzak Kalmak

Antrenman sırasında terleyip sonrasında sıvı alımınızı dengelemezseniz vücudunuzu susuz bırakırsınız. Yoğun program arasında su içmek için vakit de bulamıyorsanız işiniz bir hayli zor! Bu nedenle vücudunuza ihtiyacı olanı antrenman sonrasında vermelisiniz. Azalan sıvı depolarınızı doldurarak dinlenme sürecinizi başlatabilir, vücudunuzu susuz kalma tehlikesine karşı koruyabilirsiniz.

5.

Antrenman verimliliğinden bahsettiğimiz tüm yazılarda vurguladık ve vurgulamaya da devam edeceğiz. Antrenmanlarda yıpranan vücudunuzun onarılması için düzenli uyumanız şart. Kaslarınızın yeniden inşa edilmesi ve büyümesi için uyku düzeninizi oturtmalısınız. Tüm bu önerilere kulak verirseniz antrenmanlarınızın daha çok işe yaradığını gözlemleyebilirsiniz.

Hemen Ara