Spor Sakatlıkları Nasıl Önlenir?

Siz de spordan uzak kalmak istemiyor ve sağlığınıza önem veriyorsanız yazımızdaki önerileri uygulayarak spor sakatlıklarından uzak durabilirsiniz.
Spor Sakatlıkları Nasıl Önlenir?

Spor sakatlıkları hem amatör hem de profesyonel sporcuların başına gelebilir. Birçok farklı nedenle meydana gelebilen sakatlıklar sporcuların motivasyonunu ve gelişimlerini engelleyebilir; hatta sporu bırakmak zorunda kalmalarına neden olabilir.

1. Önce Sağlık Kontrollerinizi Tamamlayın

İdeal bir dünyada spora yeni başlayacak olanlar da düzenli spor yapanlar da belli aralıklarla sağlık kontrollerinden geçmelidir. Ancak gerek zaman olmaması gerek konu ile ilgili farkındalığın henüz yükselmemesi sağlık kontrollerinin aksatılmasına neden olur. Spor sakatlıklarından uzak durmak isteyenlerin, işe ilk olarak sağlık kontrollerini tamamlayarak başlaması öneriliyor. Bu şekilde kişi genel sağlık durumu ile ilgili bilgi sahibi olabiliyor ve spora başladığında antrenörlere bilgi vererek kendisine uygun spor programının çıkartılmasını isteyebiliyor.

2. Sakatlık Riskini Azaltmak İçin Size Özel Çalışma Programı Hazırlatın

Sağlık kontrolleri sonuçları size çok önemli bilgiler verir. Bu bilgileri spor hocaları ile paylaşırsanız size özel hazırlanacak antrenman programının verimliliğini arttırabilirsiniz. Spor sakatlıklarının engellenmesi adına herkesin vücuduna ve genel sağlık durumuna uygun bir çalışma programı uygulaması gerekir. Bu şekilde fiziksel kapasite arttırılırken sakatlık riskinden uzak kalınabilir.

3. Egzersizleri Kuralına Göre Yapın

Her egzersiz kendine has kurallar barındırır. Hareketlerin yanlış yapılması antrenman verimliliğini düşürmekle kalmaz aynı zamanda sporcuyu sakatlanmanın eşiğine götürür. Siz de sporcu yaralanması deneyiminden uzaklaşmak istiyorsanız her hareketin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili mutlaka bilgi edinin. Spor eğitmenleri eşliğinde hareketi tam öğrenmeden antrenmanlara başlarsanız sakatlanma riskinizi de ister istemez arttırırsınız.

4. Isınma ve Soğuma Egzersizleri İhmal Edilmemeli

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi egzersizlere başlamadan ve egzersizler sonlandığında ısınma ve soğuma egzersizlerinin ihmal edilmemesi gerekir. Isınma ve soğuma egzersizleri sayesinde kas sistemi korunarak ani sakatlanmaların oluşması engellenebilir.

5. Vücudunuza Kulak Verin

Size özel antrenman programı hazırlansa da zaman zaman vücudunuz temponuza baş kaldırabilir. Kalp atışlarınız hızlanabilir, terlemeye başlayabilirsiniz, kaslarınız titreyebilir ya da susuz kalabilirsiniz. Çalışmalarınız sırasında vücudunuza kulak verirseniz ne zaman ara vermeniz gerektiğini anlayabilir, spor yaralanmaları riskinizi minimize edebilirsiniz.

6. Beslenmeyi İhmal Etmeyin

Kilo vermek, form tutmak ya da kas yapmak için spor yapabilirsiniz, ancak amacınıza uygun bir beslenme programı uygulamazsanız emeklerinizin karşılığını alamazsınız. Spor sakatlıklarından korunmak için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri zamanında almalısınız. Sporcu beslenmesi ile ilgili spor eğitmenlerinden ve Sakarya spor salonları bünyesinde görev yapan profesyonellerden bilgi alabilirsiniz.

7. Dinlenmeseniz Sakatlanırsınız

Kondisyonunuz ne kadar fazla olsa da antrenmanlar sonrası vücudunuza dinlenmek için süre tanımalısınız. Kas gelişiminin artması ve vücudunuzun halsiz kalmaması için dinlenme süreçlerini es geçmemelisiniz. Hedeflerinize ulaşmak için acele eder ve dinlenmeyi tercih etmezseniz sakatlıklara davetiye çıkarmış olursunuz.

Spor yaralanmalarından ve sakatlanmalarından uzak kalmak için yazımızdaki önerileri mutlaka değerlendirmenizi öneriyoruz. Spor yaralanmalarının büyük bir çoğunluğu kısa sürede iyileşse de yaralanmaların ciddiyetine göre cerrahi müdahale gereksinimi de ortaya çıkabilir. Hafif yaralanmalarda yaklaşık 1 hafta, ağır yaralanmalarda ise yaklaşık 1 ay spordan uzak durulması gerekir. Kişi sağlık durumu doğrultusunda hareket etmezse sporu tamamen bırakmak zorunda da kalabilir. Bu nedenle temkinli olun; hem beslenmenize hem de antrenmanlarınıza özen gösterin!

Hemen Ara